Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu

Współpraca Powiatu Nyskiego z Powiatem Brzeskim

W październiku 2018 roku samorządy nawiązały stosunki partnerskie wyrażając wolę wzajemnej współpracy. A wszystko to na międzysąsiedzkich zasadach dla dobra mieszkańców obu regionów. W poniedziałek, 24 maja,  w Starostwie Powiatowym w Brzegu doszło do spotkania samorządowców. Starosta brzeski Jacek Monkiewicz oraz jego zastępca Ewa Smolińska gościli starostę nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza i Joannę Burską członka Zarządu Powiatu. Pierwszym wspólnym tematem dla obu samorządów jest modernizacja drogi dojazdowej do Żarowa....

- Mieszkańcy tego sołectwa od lat czekają na remont, a ponad 2,5 kilometrowy odcinek ma właśnie dwóch zarządców. I tutaj pojawiła się pierwsza możliwość współpracy w ramach naszego partnerstwa – tłumaczy starosta Monkiewicz. – Dlatego wspólnie z Powiatem Nyskim możemy przygotować wniosek o realizację tego zadania w ramach rządowych dotacji na remonty dróg, a ponadto współpracą zainteresowana jest również gmina Grodków. Dlatego widzimy tutaj pierwsze pole do działań. W tym roku dokumenty, a w przyszłym modernizacja drogi do Żarowa.

Możliwości działań na innych płaszczyznach jest również całkiem sporo. Od wymiany doświadczeń, przez sport, kulturę, wspólną organizację imprez, aż po wymianę młodzieży, oświatę i popularyzację dziedzictwa kulturowego.

Władze Powiatu Nyskiego o reaktywacji współpracy z brzeskim starostwem, również wypowiadają się bardzo pozytywnie.

– Bardzo się cieszymy, że dostajemy taką możliwość. Skorzystają dwa powiaty, dwa regiony na wielu płaszczyznach. Oświata, młodzież, kultura, mamy szanse na wspólne projekty. Można by wyliczać mnóstwo tych korzyści. Bez tej sąsiedzkiej współpracy dziś nie zrealizujemy wielu zadań. Wczoraj mieliśmy wstępne spotkanie. Teraz czas na aktualizację naszej umowy sprzed 3 lat. Przygotujemy się do tego i ruszamy - starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

Warto dodać, umowa partnerska między powiatami została zawarta w październiku 2018 roku.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Brzegu

WspóBpraca Powiatu Nyskiego z Powiatem Brzeskim

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech