Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny powrót z wakacji

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji i wzmożony ruch na drodze. Aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek i płynność w ruchu drogowym, nyscy policjanci prowadzić będą wzmożone działania na drogach....

 Będzie sprawdzany stan trzeźwości kierowców, prędkość oraz stan techniczny pojazdów. Wszystko po to, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Od dzisiaj, tj. 31 sierpnia br., na drogach w naszym powiecie będzie więcej policjantów. Mundurowi czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących, kontrolować będą trzeźwość kierowców, aby wyeliminować z dróg osoby będące w stanie po użyciu alkoholu, stanie nietrzeźwości lub środka działającego podobnie do alkoholu. Ponadto egzekwować będą stosowanie się do ograniczeń prędkości, gdyż to właśnie jazda z nadmierną prędkością jest najczęstszą przyczyną tragedii na drogach. Funkcjonariusze sprawdzać będą również stan techniczny pojazdu, gdyż jakakolwiek jego niesprawność może zagrażać nie tylko kierowcy, ale także innym uczestnikom ruchu. Nie zabraknie również kontroli sposobu i prawidłowości przewożenia dzieci, a mianowicie czy dziecko przewożone jest w foteliku bezpieczeństwa lub w urządzeniu przytrzymującym.

Działania prowadzone od 31 sierpnia do 2 września mają na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych, poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Mundurowi aby sprawnie przeprowadzić akcję, wykorzystywać będą radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego nyskiej policji wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, niezachowanie należytej ostrożności od pojazdu poprzedzającego oraz nieprawidłowe cofanie. Tylko przez okres wakacyjny na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy ponad 20 wypadków oraz blisko 300 kolizji drogowych.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Nie zapominajmy o kulturze na drodze, przestrzeganiu przepisów, a także o prawidłowym przygotowaniu pojazdu do podróży. Upewnijmy się przed wyjazdem czy nie jesteśmy zmęczeni i czy nasz stan zdrowia pozwala na prowadzenie samochodu. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego, przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po raz kolejny apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Nie przeceniajmy swoich umiejętności za kierownicą i dostosujmy prędkość do obowiązujących przepisów. Ci kierowcy, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy. Jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, może uchronić nas przed doprowadzeniem do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Przypominamy, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

źródło: KPP w Nysie

Authors: Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech