Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
wtorek, 14 sierpień 2018 13:37

I Festiwal Produktu Lokalnego w Kępnicy - smacznie, zdrowo, lokalnie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W minioną sobotę Kępnica była gospodarzem Festiwalu Produktów Lokalnych Nyskiego Księstwa Jezior i Gór....

W minioną sobotę Sołectwo Kępnica było gospodarzem Festiwalu Produktów Lokalnych Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Sprawdzamy jak było.

Festiwal Produktów Lokalnych to kolejna okazja do zaprezentowania tego, co najlepsze mają nam do zaoferowania nasze sołectwa. Kulinarne dziedzictwo Opolszczyzny próbowały przybliżyć m.in. gospodynie m.in. z Hajduk Nyskich, Wilamowic, Prusinowic, Kopernik oraz z Przełęku i naturalnie z Kępnicy. Na licznych straganach królowały wiśniowe fantazje, zupa, flaczki i ciastka z gruszki, pierogi z kaszą gryczaną i wątróbką, a także liczne konfitury oraz miody, w tym miód gryczany. Nie zabrakło również słynnych już pierników z grodu Kopernika. - Jesteśmy szczęśliwi, że Gmina Nysa złożyła wniosek na organizację tego wydarzenia - mówi prezes  NKJiG, Elżbieta Harhura. - Festiwal pokazał bogactwo zarejestrowanych produktów lokalnych. W tej kwestii stowarzyszenia z Gminy Nysa są jednymi z najbardziej aktywnie działających. Mamy sygnały, że jeszcze kilka sołectw będzie starać się o zdobycie certyfikatu na poszczególne wyroby. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i promowania naszych lokalnych skarbów.

Przy okazji Festiwalu odbyło się ważne wydarzenie dla wszystkich strażaków ochotników z terenu Gminy Nysa. Po raz pierwszy ochotnicy otrzymali fabrycznie nowy wóz bojowy marki Scania. Pojazd warty ponad milion złotych włączono do służby OSP Kępnica. Środki na zakup pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości. W imieniu Wiceministra Sprawiedliwości list adresowany do strażaków i samorządowców odczytał Paweł Stępkowski. - Ten wóz służyć będzie w całym powiecie nyskim - mówi sołtys wsi, Sebastian Jankowicz. - Cieszymy się, że jest bardzo dobrze wyposażony, dzięki czemu w szczególności przyda się do ratownictwa drogowego.

Z inicjatywy m.in. Ministra Patryka Jakiego sprzęt pożarniczy otrzymali również komendanci pozostałych OSP działających w naszej gminie. Jak mówi Wiceburmistrz Piotr Bobak, dodatkowe wyposażenie poprawni zdolność bojową naszych jednostek. - Planujemy jeszcze zakup kolejnego nowego wozu bojowego, który ma trafić do OSP w Rusocinie - dodaje Wiceburmistrz  Marek Rymarz. - Poprawi to zdecydowanie poziom bezpieczeństwa w naszej Gminie.

Festiwal urozmaiciły wstępy artystyczne, w tym koncert zespołu Baciary, występ orkiestry dętej, zespołu tanecznego Niwniczanki z Niwnicy oraz Zespół Pieśni i Tańca Nysa. Na zakończenie licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać pokaz sztucznych ogni.

Andrzej Babiński

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

 Urząd Miejski w Nysie

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech