Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
wtorek, 11 październik 2016 18:15

Starostwo z nagrodą za projekt

W czwartek, 6 października, podczas posiedzenia Parlamentu Euroregionu Pradziad Starostwo Powiatowe w Nysie otrzymało nagrodę za realizację polsko-czeskiego projektu ?Jeziora za góry, góry za jeziora?....

Starostwo Powiatowe w Nysie otrzymało nagrodę za realizację polsko-czeskiego projektu ?Jeziora za góry, góry za jeziora - promocja bezpiecznej turystyki w Euroregionie Pradziad?.

Przypomnijmy, projekt został zrealizowany w latach 2009-2010. Pogranicze nysko-jesenickie ma bardzo charakterystyczny podział walorów turystycznych. Region jesenicki przyciąga miłośników gór, natomiast nyski sympatyków turystyki wodnej. Także sami mieszkańcy pogranicza często spędzają wolny czas po drugiej stronie granicy. Jednak turystyka wodna jest turystyką bardzo specyficzną, bo wymaga sporej wiedzy i odpowiedzialności.

- W ramach projektu chcieliśmy przybliżyć, szczególnie tym młodszym mieszkańcom pogranicza, zasady bezpieczeństwa nad wodą. Naszym celem była także promocja walorów turystycznych ? tłumaczy starosta Czesław Biłobran.

- Aby zrealizować pierwsze z naszych założeń zorganizowane zostało 10-dniowe spotkanie młodzieży z Czech i Polski nad Jeziorem Nyskim, podczas którego 24 osoby z pogranicza nysko-jesenickiego wspólnie uczyły się żeglarstwa oraz zasad bezpiecznego korzystania z akwenów, a także poznały walory turystyczne ziemi nyskiej. Kolejnym elementem projektu ukierunkowanym na promocję turystyki wodnej było wydanie wielojęzycznej publikacji prezentującej jej walory i znaczenie dla regionu nysko-jesenickiego ? dodaje Czesław Biłobran.

Podsumowaniem projektu była konferencja, w której udział wzięli mieszkańcy pogranicza, instytucje zajmujące się bezpieczeństwem wodnym oraz instytucje turystyczne i samorządy lokalne z obu stron granicy. Podczas konferencji zaprezentowano publikację promującą turystykę wodną. Została wydana także publikacja pokonferencyjna.

Wszystkie realizowane w ramach projektu działania miały na celu przede wszystkim zainicjowanie spotkań mieszkańców pogranicza oraz instytucji turystycznych i wskazanie im, jak wykorzystywać fakt otwartych granic i wspólnych zainteresowań.

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 październik 2016 18:40
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech