Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
poniedziałek, 24 sierpień 2015 16:07

Młodzieżowy Obóz Patriotyczny 2015

Napisał

W dniach 29 lipca - 3 sierpnia br. został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kępnicy, OBÓZ PATRIOTYCZNY dla dzieci i młodzieży, który został dofinansowany przez Gminę Nysa oraz Powiat Nyski.

Podczas kilku dni spędzonych w Wiśle, gdzie głównie stacjonował obóz, uczestnicy przeżyli wiele atrakcji, które nie tylko były wesołą zabawą, ale również nauką i bliższym spotkaniem z polskimi tradycjami, kulturą, czy historią. Rozpoczynając przygodę w Ochabach, gdzie mieści się Dream Park obozowicze szczególnie upodobali sobie park linowy, a także dom do góry nogami, do którego wracali nawet po kilka razy - takie wrażenia musiały być zwieńczone wieczornym ogniskiem z kiełbaską, radosnymi tańcami i śpiewem pieśni patriotycznych.

 

Wiele przyjemności sprawił wszystkim wyjazd na Czantorię, z której po przejściu kilku metrów można było znaleźć się po czeskiej granicy, a także podziwiać wspaniałe krajobrazy z tarasu widokowego. Licznych ciekawostek dostarczyło zwiedzanie Cieszyna, po którym na prawdę bardzo interesujący i wesoły Pan Przewodnik oprowadził całą grupę - zaskoczeniem okazało się zwiedzanie kościoła św. Mikołaja na Górze Zamkowej obecnie pełniącego rolę kaplicy zamkowej, albowiem jest on jednym z zabytków na tyle wyróżnionych w naszym kraju, iż jego wizerunek widnieje na banknocie o nominale 20 zł.
 

 

Trójwieś Istebniańska także zostawiła ogrom ciekawych wspomnień: w Istebnej emocjonująca lekcja w Kurnej Chacie Jana Kawuloka -nieżyjącego już wybitnego propagatora kultury regionalnej i przede wszystkim refleksyjny punkt obozu, czyli wizyta w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki - jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum; w Koniakowie wizyta w Galerii Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego - ukazująca szeroki przekrój twórców Trójwsi Beskidzkiej w zakresie rzeźby, malarstwa, grafiki, malarstwa na szkle, stolarstwa artystycznego oraz koronek koniakowskich, a także wejście na Ochodzitą; w Jaworzynce spacer na Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji.

 

Dodatkowych atrakcji zafundowała wycieczka ciuchcią po Wiśle, której zwieńczeniem była wizyta w Galerii Trofeów Adama Małysza, gdzie można było podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe; wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze to medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W związku z trwaniem Tygodnia Kultury Beskidzkiej obozowicze mogli podziwiać występy przybyłych artystów, aczkolwiek największych atrakcji dostarczył barwny korowód przedstawicieli zespołów i grup z wielu krajów, np. Czech, Egiptu, czy Izraela. Jednakże bezsprzecznie najefektowniejszą atrakcją całego obozu był udział w Letnich Skokach Narciarskich FIS Grand Prix Wisła 2015: konkurs indywidualny, gdzie to wszyscy w barwach narodowych dzielnie kibicowali swoim rodakom.

Po takich emocjach nieodzownym punktem wyjazdu musiał być relaks w Parku Wodnym Tropikana w wiślańskim Hotelu Gołębiewskim, a jak wiadomo po wodnych podbojach kiszki grają marsza, tak więc ognisko z patriotycznym karaoke było zdecydowanie idealnym pomysłem. Do wszystkich tych atrakcji warto również dorzucić wjazd na skocznię w Wiśle - Malince, gdzie akurat trwały treningi skoczków, zwiedzanie Zamku Prezydenta RP w Wiśle, no i oczywiście na dobre zakończenie wizytę w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu.

Wszyscy obozowicze szczęśliwie dotarli do swoich domów z głowami pełnymi ciekawych faktów i radosnymi wspomnieniami minionych dni...

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 sierpień 2015 13:19
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech