Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
piątek, 24 kwiecień 2015 22:46

Architekci z Goświnowic

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Młodzi budowniczy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Goświnowicach popisali się umiejętnościami i wiedzą na temat średniowiecznych zamków, grodów, podgrodzi, klasztorów, ratuszy, kościołów...

Dnia 10.04.2015 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Goświnowicach  pojawiła się niezwykła scenografia, którą stanowiły przestrzenne makiety budowli średniowiecznych:  zamków, grodów, podgrodzi, klasztorów, ratuszy, kościołów. Wystawa wzbudziła zachwyt i ogromne zainteresowanie społeczności szkolnej i lokalnej, gdyż projekty prac wyglądały bardzo realistycznie.

 

Modele przestrzenne zostały wykonane przez uczniów klas IV – V w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Polska pierwszych Piastów”, przygotowanego pod kierunkiem nauczyciela historii Łucji Dachowskiej.

 

Celem projektu było umożliwienie dzieciom z kl. IV – V kontaktu ze sztuką, poprzez świadome uczestnictwo w procesie twórczym oraz rozwijanie ich kreatywności. W czasie zajęć lekcyjnych uczniowie omawiali budowę grodu i podgrodzia, jego funkcje, elementy obronne, uczyli się je różnicować, poznawali życie ich mieszkańców.

 

Praca uczniów związana z wykonaniem przestrzennych budowli została poprzedzona wieloma konsultacjami z Łucją Dachowską, w czasie których pokonywano problemy natury technicznej, koncepcyjnej i motywacyjnej. Dbałość o szczegóły zawartości wnętrza i zewnętrza modeli budzi podziw i szacunek, a właściwa kompozycja poszczególnych elementów w przestrzeni  oraz wykonawstwo prac wymagało od ich twórców wyjątkowej precyzji i inwencji twórczej.

 

Wszystkie makiety przyniesione do szkoły, ze względu na słuszne rozmiary i wagę, stanowiły nie lada wyzwanie logistyczne.

 

Natomiast sam proces powstawania modeli, nauczycielka historii mogła śledzić na zdjęciach przesyłanych drogą mailową oraz w telefonach komórkowych i tym sposobem przekazywać swoje sugestie, dotyczące pracy finalnej.

 

W dniu 21 IV 2015 r., dyrektor szkoły mgr Gabriela Sowa na apelu szkolnym nagrodziła kreatywną pracę uczniów  kl. IV – V pięknymi dyplomami, książkami i słodkościami.

 

Oceniając zespołowe prace  uczniów, Łucja Dachowska zauważyła, że klasy IV – V szkoły podstawowej, to nie wydział architektury, ale takiego kunsztu i mistrzostwa w wykonaniu przestrzennych modeli, nie powstydziłby się żaden student tego kierunku.

 

Szczególny podziw i uznanie zdobył model średniowiecznego grodu wykonanego przez Daniela Gleznera i Wojciecha Burnuga, którzy dodatkowo przepięknie oświetlili makietę swojego miasta – efekt był niezwykły!!!  Wszyscy realizatorzy projektu nie tylko doskonale weszli w role średniowiecznych architektów, wykorzystując zdobytą  z historii wiedzę w praktyce, ale przede wszystkim wykazali swoją kreatywność i umiejętność pracy zespołowej na co dzień.

 

Łucja Dachowska składa ogromne podziękowanie uczniom  klas IV – V za ambicję i duże zaangażowanie w realizację bardzo pracochłonnego projektu oraz ich rodzicom za pomoc techniczną w tym wielkim, logistycznym przedsięwzięciu. Pracy było mnóstwo, ale i zabawy, kreatywności, współdziałania, wspólnie spędzonego czasu również wiele, natomiast … efekt  finalny - zdumiewający i niezwykły, co widać na załączonych fotografiach – tylko podziwiać!!!

   image

image  
image  
image  

  image

Łucja Dachowska Zespół Szkolno-Przedszkolnyw Goświnowicach

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech