Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
wtorek, 25 październik 2022 14:03

Nowy tomograf komputerowy w głuchołaskim szpitalu!

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej ZOZ w Głuchołazach otwarta została nowa pracownia tomografii komputerowej. Wyposażona w nowoczesnej klasy tomograf umożliwi diagnostykę i leczenie pacjentów na najwyższym poziomie....

Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się w dniu 24 października przy udziale znamienitych gości: Poseł na Sejm Violetty Porowskiej, Poseł na Sejm Katarzyny Czochary, Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego, przedstawicieli władz samorządowych starosty Nyskiego Andrzeja Kruczkiewcza, Wicestarosty Nyskiego Damiana Nowakowskiego, Członka Zarządu Powiatu Henryka Kamińskiego, radnych Rady Powiatu w Nysie Janusza Zapióra i Czesława Biłobrana, Burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego, zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Małgorzaty Boruk, a także dyrektora szpitala Artura Grychowskiego, ordynatora oddziału pulmonologicznego dr Zygmunta Koniecznego i personelu medycznego.

Nowy tomograf komputerowy w gBuchoBaskim szpitalu!

Tomograf komputerowy, który zakupiony został dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz dofinansowaniu z budżetu powiatu nyskiego, pozwoli sprawniej i szybciej diagnozować pacjentów w sytuacji, gdy lekarze muszą niemal natychmiast uzyskać informację o stanie chorego, by móc podjąć dalsze działania.

„Cieszymy się, że dzięki naszym staraniom, tomograf będzie służył pacjentom i usprawni pracę lekarzy. Dobra diagnostyka jest najważniejsza, jeżeli chodzi o to, żeby szybko i sprawnie zdiagnozować chorobę. Tomograf komputerowy może bardzo szybko i precyzyjnie wyłapać nawet najmniejsze zmiany nowotworowe, dlatego taki sprzęt jest bezwzględnie konieczny. Szpital w Głuchołazach ma wybitne osiągnięcia jeżeli chodzi nie tylko o leczenie covidowych pacjentów ale również pacjentów z różnymi przypadłościami płuc. To jednostka, która na mapie kraju stanowi bardzo ważny punkt, jeżeli chodzi o leczenie płuc i rehabilitację pulmunoloogiczną (…) dlatego musi być wyposażona w sprzęt najwyższej jakości” - mówiła Poseł na Sejm Violetta Porowska.

Powiat Nyski przeznaczył środki finansowe w wysokości ok. 400 tys. zł na adaptację pomieszczeń przeznaczonych na pracownię tomografii komputerowej. Znajdująca się w niej profesjonalna aparatura wykorzystywana będzie do diagnostyki i oceny leczenia pacjentów leczonych na oddziale chorób płuc głuchołaskiego szpitala, a szczególnie pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworu układu oddechowego. Starania o zabezpieczenie finansowe na realizację tej inwestycji trwały prawie 3 lata.

„Tomograf komputerowy to urządzenie, które staje się już pewnym standardem, i dziś, żeby zrobić dokładne i szybkie badania taki sprzęt powinien być na wyposażeniu każdego szpitala. Powiat Nyski przyczynił się do tego, aby taki sprzęt znalazł się w naszym głuchołaskim szpitalu” - mówi starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

W porównaniu do klasycznego zdjęcia RTG klatki piersiowej badanie TK pozwala precyzyjnie ocenić zmiany zapalne, pokazać zmiany niewidoczne w dotychczasowej klasycznej formie obrazowania płuc oraz uwidocznić zaawansowanie włóknienia w konsekwencji Covid-19. Ma to zasadnicze znaczenie w planowaniu leczenia i późniejszej rehabilitacji.

Przypomnijmy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach prowadzi działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w siedmiu oddziałach szpitalnych, zakładzie opiekuńczo – leczniczym oraz w ośmiu poradniach specjalistycznych. Jest szpitalem, który funkcjonuje w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej jako szpital pulmonologiczny. Szpital posiada: zakład diagnostyki laboratoryjnej, pracownie RTG, Endoskopowe, Fizykoterapii, które pracują na rzecz oddziałów szpitalnych i poradni oraz świadczą usługi na rzecz innych podmiotów leczniczych i osób prywatnych. Podstawowym źródłem finansowania SP ZOZ ZOZ w Głuchołazach jest kontrakt z Oddziałem Opolskim NFZ.

TVP 3 Opole – ZOZ w Głuchołazach z tomografem komputerowym. Pomoże nie tylko pacjentom po COVID-19.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech