Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu

70-lecie partnerstwa Powiatu Mainz-Bingen i Prowincji Verona

W dniach 16-18 września delegacja z Powiatu Nyskiego przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim powiecie Mainz-Bingen. Wyjazd odbył się na zaproszenie Starosty Dorothea Schäfer. Wizyta związana była z uroczystymi obchodami 70-lecia partnerstwa Powiatu Mainz-Bingen i Prowincji Verona - najstarszego zaprzyjaźnionego stowarzyszenia gmin w Europie. Powiat Nyski reprezentowali: Andrzej Kruczkiewicz starosta nyski, Joanna Burska członek Zarządu Powiatu oraz Izabela Kicak kierownik Referatu Promocji...

Z okazji 70-lecia partnerstwa powiatów, starosta nyski wręczył list gratulacyjny obu regionom życząc dalszej tak owocnej współpracy, rozwoju oraz realizacji planów. Wydarzenie było okazją do spotkania zaprzyjaźnionych powiatów w szerszym gronie – przy wspólnym stole zasiadły delegacje partnerskich samorządów gospodarzy. Spotkanie z przedstawicielami samorządów było okazją do rozmowy na wielu płaszczyznach, w tym na temat dalszej współpracy, w dziedzinie pomocy społecznej oraz bieżącej sytuacji.

Dodatkowo, delegacja Powiatu Nyskiego spotkała się ze studentami PWSZ w Nysie, którzy przebywają w powiecie Mainz-Bingen na praktykach w ramach programu Erasmus.

Warto podkreślić, Powiat Nyski oraz powiat Mainz-Bingen świętowało w zeszłym roku 20-lecie nawiązania współpracy. Umowa partnerska pomiędzy samorządami została zawarta dniu 15 czerwca 2001 r. w nyskim muzeum. Dwudziestoletnia współpraca zaowocowała w długą listę wspólnych działań i osiągnięć.

70-lecie partnerstwa Powiatu Mainz-Bingen i Prowincji Verona

Na przestrzeni 20 lat oba powiaty wspierały się w wymianie wzajemnych doświadczeń na gruncie społecznym, gospodarczym i kulturalnym. W ramach partnerstwa organizowano m.in. spotkania młodzieży, studenci PWSZ w Nysie wzięli udział w międzynarodowym kursie językowym na Uniwersytecie Gutenberga w Mainz, nawiązano wiele kontaktów gospodarczych z udziałem przedstawicieli izb gospodarczych i handlowych, przeprowadzono także szereg spotkań tematycznych, np. dotyczących zwalczania marginalizacji dzieci i osób starszych, bezpieczeństwa czy energii odnawialnej.

Partnerstwo Powiatu Nyskiego z Powiatem Mainz – Bingen to nie tylko współpraca między samorządami, to także współpraca innych instytucji na terenie obu regionów - miasto Nysa i miasto Ingelheim, Gmina Głuchołazy i Nieder – Olm, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Nysie i Szkoła Specjalna w Nieder – Olm, Zespół Szkół Mechanicznych w Nysie i Szkoła Zawodowa w Ingelheim czy wreszcie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i Technische Hochschule w Bingen.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech