Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
czwartek, 17 marzec 2022 11:23

Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583). Nowe rozwiązania obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Zmiany w zatrudnianiu obywateli UkrainyUstawa reguluje m.in. zasady powierzania pracy obywatelom Ukrainy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory legalnie przebywali i pracowali w Polsce mogą podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy bez żadnych dodatkowych formalności tj. bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, czy też składania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie faktu powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy do powiatowego urzędu pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy.

?Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy" pracodawca składa wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl.

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 marzec 2022 22:13
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech