Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
czwartek, 04 wrzesień 2014 00:00

Elementy odblaskowe ratują życie pieszych

Napisał

 

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Znowelizowana ustawa - Prawo o ruchu drogowym, która 31 sierpnia weszła w życie obejmuje wszystkich pieszych, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Osobom nie stosującym się do nowych przepisów grozi mandat od 20 do 500 złotych. Przypomnijmy, że kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.

Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.  


Piesi w Polsce stanowią jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. W 2013 roku odnotowano 9 489 wypadków z udziałem osób pieszych (26,5% ogółu), w których  zginęło 1 147 osób (34,2% ogółu !), a 9 004 odniosły obrażenia ciała (20,4% ogółu).

 

Nowelizacja. ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wchodzi w zycie 31 sierpnia 2014 roku  wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przepis, o którym mowa otrzymał brzmienie:

Art. 11 ust. 4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważane przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Najgorsze tygodnie roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą zawczasu przestawić swój sposób myślenia i postępowania na drodze – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności.

Elementy odblaskowe mogą mieć różną formę, najlepiej jeśli są trwale umieszczone na odzieży zewnętrznej. W ramach Projektu Szwajcarskiego zakupione zostały czapeczki dla dzieci z elementami odblaskowymi, są rozdawane najmłodszym już od zeszłego roku. Dzieci otrzymują także szelki odblaskowe i breloczki. Dla dorosłych przewidziano bardzo funkcjonalne torby na zakupy z naszytym paskiem odblaskowym. Z funduszy projektu planuje się w tym roku zakup kolejnej partii toreb.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, często dostrzegany jest przez kierowcę w ostatniej chwili stąd też bardzo ważną rolę w podnoszeniu jego bezpieczeństwa pełnią właśnie „odblaski”. 

Źródło: http://brd.policja.pl/

 

Ostatnio zmieniany sobota, 26 wrzesień 2015 15:07
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech