Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
czwartek, 04 wrzesień 2014 00:00

75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej oraz Dzień Weterana

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W dniu 3 września przed pomnikiem „Patriotom Polskim” w Nysie odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana....

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana odbyły się w dniu 3 września przed pomnikiem „Patriotom Polskim” na Placu Kopernika w Nysie. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych w II wojnie światowej. W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł RP Rajmund Miller, kombatanci, władze samorządowe gminy i powiatu, ugrupowania, instytucje, przedstawiciele wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, służby mundurowe, a także harcerze Hufca Nysy ZHP, żołnierze Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. 

image 

image 

Uroczystości o charakterze patriotycznym rozpoczęto hymnem państwowym, po którym burmistrz Nysy Jolanta Barska, wygłosiła przemówienie okolicznościowe i podziękowania.

1 września minęła 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojna, prowadzona praktycznie na wszystkich kontynentach pochłonęła wiele milionów ludzkich istnień i pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i miejscowości, a także ogromny ból i gorycz w sercach ludzi. Z okazji obchodów Dnia Weterana złożono wszystkim kombatantom podziękowanie za trud i poświęcenie. Dzień Weterana był też momentem, kiedy wspominaliśmy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. 

image

Występ artystyczny uczniów SP nr 5

Kolejną częścią uroczystości był występ artystyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 pod kierownictwem, Marii Rybickiej i Bożeny Pilch. 

image 

 image 

image 

Zostały wręczone akty mianowania Ministerstwa Obrony Narodowej na wyższe stopnie wojskowe  oraz dyplomy Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Nysie w uznaniu zasług na rzecz ruchu kombatanckiego. Burmistrz Nysy i Starosta Nyski uhonorowali dyplomem uznania także mieszkańców za osobiste zaangażowanie w kultywowaniu wartości patriotycznych, poszanowanie tradycji narodowych i niepodległościowych oraz za działalność w organizacjach kombatanckich. 

image 

image 

image 

image 

image 

 image 

image 

Złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem "Patriotom Polskim"

Przed pomnikiem "Patriotom Polskim" złożone zostały wieńce i kwiaty przez: posła Rzeczypospolitej Polskiej Rajmunda Millera, przedstawicieli władz samorządowych Gminy i Powiatu, przedstawicieli związków i instytucji, delegację władz PWSZ w Nysie, służby mundurowe, delegacje Związku Strzeleckiego " Strzelec" OSW oraz delegację nyskich szkół. 

image

image

image

image

image

image

image

image

image

 image

 

Spotkanie w Bastionie św. Jadwigi

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów środowiska kombatanckie miło spędziły czas przy wojskowej grochówce i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w Bastionie św. Jadwigi. 

image 

image 

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Nysie i Urząd Miejski w Nysie. 

Justyna Hamulecka, Urząd Miejski w Nysie.

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)