Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 15 październik 2021 10:16

Narodowe Czytanie w Ekonomiku

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

13 października 2021 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się kolejna edycja akcji pn. Narodowe Czytanie. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu...

Akcję zainicjował  Prezydent RP Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. W roku 2021 dziełem, którego fragmenty odczytano była Moralność Pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie dulszczyzna weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście do Polaków Prezydent RP Andrzej Duda. 

W związku z tym – uczniowie klas trzecich ZSE w Nysie odczytali fragmenty dramatu pisarki. Swoje zadanie czytający wykonali wspaniale – wyjątkowo wczuli się w swoje role. Byli to: Izabela Jarek i Rozalia Kurpas z kl. 3GH, Maja Andrzejewska z kl. 3PL, Wiktoria Wójcik, Wiktoria Winnicka i Piotr Dżendżera z kl. 3PH oraz Roksana Kamińska i Agnieszka Wolarz z kl. 3GL. Wszystkim uczestnikom akcji pn. Narodowe Czytanie dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na Wasze uczestnictwo w przyszłym roku.

Źródło: ZSE w Nysie, Aneta Małejki

Narodowe Czytanie w Ekonomiku

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech