Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 17 wrzesień 2021 13:03

Światowy Dzień Sybiraka i rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)
 

17 września 1939 roku to jedna z najstraszliwszych dat w polskiej historii. Tragiczny los pokoleń Polaków ostatnich stuleci spowodował, że Syberię nazwano ziemią przeklętą, krainą gdzie nie ma nadziei. Już na zawsze w świadomości Polaków „Sybir” będzie kojarzył się z poniewierką, wszechobecnym cierpieniem i ogromną tragedią. Co roku wspólnie obchodzimy rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka.

Z powodu pandemii obchody w Nysie miały ponownie skromny charakter. Przedstawiciel kilku delegacji, m.in. Związku Sybiraków – Koła Ziemi Nyskiej i samorządowcy z Gminy i Powiatu złożyli w imieniu wszystkich mieszkańców wieńce i zapalili znicze pod Pomnikiem Patriotom Polskim oraz przed tablicą przy dzwonnicy, oddając należny hołd uczestnikom tamtych wydarzeń.

 

Na pl. Kopernika pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i obchody Dnia Sybiraka. O wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat nikt nie może zapomnieć, dlatego dzisiaj uczczono pamięć poległych i pomordowanych przez Armię Czerwoną...

Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz Sybiraków, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej. Powiat Nyski reprezentował wicestarosta Damian Nowakowski.

Celem obchodów jest m.in. przypomnienie losu zesłańców i bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę i zasłużyli na naszą pamięć. Obchody są symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Dodatkowo, delegacje złożyły wieniec i kwiaty przed tablicą upamiętniającą Sybiraków, która znajduje się na ścianie głównej Bazyliki Św. Jakuba St. Apostoła i Św. Agnieszki w Nysie.

Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk

Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk Zwiatowy DzieD Sybiraka i rocznica agresji Zwizku Sowieckiego na Polsk

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech