Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 10:15

Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

W sobotę, 4 września, odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania, podczas której uczestnicy czytali „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej...

 

W akcji Narodowego Czytania wzięli udział m.in.: Joanna Burska członek Zarządu Powiatu Nyskiego, Kordian Kolbiarz burmistrz Nysy, Edward Hałajko dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie. Do wspólnego czytania dołączyli również mieszkańcy oraz młodzież.

Warto dodać, Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym ważnym wydarzeniu, za mile spędzony czas, za chwile radości i wzruszeń!

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech