Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
niedziela, 01 sierpień 2021 11:09

Za nami Dni Twierdzy Nysa 2021

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W sobotę nysanie i turyści byli świadkami wielu wydarzeń związanych z historią nyskich fortyfikacji, Byliśmy świadkami inscenizacji wielkiej bitwy o Nysę z 1807r. Wojska Napoleona napotkały dzielnych obrońców Twierdzy Nysa. Była to już XX edycja Dni Twierdzy Nysa...

Program Dni Twierdzy Nysa '2021

30.07 - piątek

Przyjazd wojsk rekonstruktorów do Twierdzy Nysa, rozbijanie i zakładanie obozów

31.07 - sobota

Godz. 11.00 - 12.00 - PRZEMARSZ HISTORYCZNYCH WOJSK ULICAMI MIASTA - wymarsz z Bastionu św. Jadwigi w kierunku placu przy Wieży Ziębickiej na którym odbędą się:
- musztra paradna
- przegląd wojsk
- złożenie meldunków
- salwa honorowa
- indywidualne prezentacje regimentów dla publiczności i fotografów

Godz. 15.00 - 16.00 - Wysokie Obwałowania

- wejście od ul. Bramy Grodkowskiej
- MANEWRY WOJSKOWE I POKAZ MUSZTRY

Godz. 17.00 - Głębinów - Błękitna Zatoka BITWA MORSKA POLSKICH PIRATÓW LEGIONU WŁOSKIEGO

Godz. 20.30 - Fort II - BITWA O TWIERDZĘ NYSA

- Inscenizacja bitwy z 1807 roku w wykonaniu miłośników historii wojskowej występujących w umundurowaniu regimentów z okresu wojen napoleońskich


Godz. 16.00 - 22.00 - Fort II - PIKNIK FORTECZNY

Prezentacja regimentów, zwiedzanie fortu z przewodnikami, pokazy katowskie, prezentacja szlaku zaginionych zawodów, pokazy mody historycznych strojów i tańców dworskich, prezentacje multimedialne o Twierdzy Nysa i Legii Polsko-Włoskiej, wystawa forteczna Nysa 45, zabawa z didżejem, stragany tematyczne, pokaz futbolu australijskiego oraz gry i zabawy owalną piłką dla dzieci.

To oczywiście zarys sobotniej inscenizacji bitwy o Nysę z 1807r. Organizatorzy widowiska batalistycznego znów pokazali, że są jednymi z najlepszych w Europie.

Zdobycie twierdzy Nysa przez wojska Napoleona w 1807r. >>

Zanim doszło do bitwy, mieszkańcy Nysy i goście odwiedzający miasto mogli podziwiać umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy w czasie przemarszu wojsk ulicami miasta. Nie zabrakło musztry paradnej, wystrzałów z dział oraz rekrutowania nowych śmiałków, którzy chcą przeżyć ekscytujące chwile na polach bitwy w Polsce i poza jej granicami, choćby w słynnej bitwie pod Waterloo, czy bitwie morskiej w Gdyni

">

O swoich przygodach w grupach rekonstrukcyjnych opowiadano także podczas biesiady fortecznej na Forcie II. Organizatorzy wydarzenia przygotowali jak zawsze atrakcje dla dzieci, prezentacje multimedialne oraz udostępnili fort zwiedzającym. Najważniejsza lekcja historii dla dzieci i młodzieży to oczywiście inscenizacja bitwy, która w tym roku zgromadziła widownię na obwałowaniach obiektu fortecznego. Widzowie z wydzielonych stref mieli doskonały pogląd na całe pole bitwy, a dzięki zaplanowanemu wycofywaniu się wojsk na górne partie fortu, widzowie chwilami mieli rekonstruktorów dosłownie w zasięgu ręki. Regiment z Javornika ostrzeliwał nawet stamtąd nacierające wojska cesarza, które nie unikały bezpośredniej walki wręcz.

">

Taktyka obu dowódców wojsk spowodowała, że zarówno nacierający jak i obrońcy Twierdzy Nysa ponieśli spore straty. Dzielne markietanki co rusz musiały pomagać rannym żołnierzom w przedostaniu się do bezpiecznej strefy, gdzie opatrywano rany.

W tym roku narratorem widowiska był Marcin Nowak, prezes Miejskiego koła PTTK Tryton, który doskonale tłumaczył widzom realia pola bitwy. Po zaciętej walce, wszystkie regimenty w pokoju pomaszerowały na zasłużony odpoczynek, a w Forcie II ponowie rozległa muzyka zachęcając do udziału w biesiadzie fortecznej.

Bitwa morska piratów i Legionu San Domingo w 2016

">

Relacja z Dni Twierdzy Nysa 2019 - tak było

Salwy armatnie, okrzyki bitewne, tumany kurzu i tupot koni - latem Napoleon znów wkroczył do Nysy. Zapraszamy do obejrzenia materiału TVP z tegorocznych Dni Twierdzy Nysa.

">

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech