Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 07 maj 2021 14:58

PKS w Nysie dba o komfort pasażerów

Napisał

Tabor nyskiego PKS wzbogacił się o 9 kolejnych autobusów marki Iveco Crossway i SOR. Każdy posiada 53 miejsca, pasy, klimatyzację i jest częściowo dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Autobusy będą obsługiwały trasy użyteczności publicznej...

Nowe autobusy z pewnością wpłyną na wzrost komfortu  pasażerów i kierowców oraz poprawę wizerunku firmy. Najnowszy nabytek nyskiej spółki transportowej to cztery autobusy marki Iveco Crossway. Wcześniej zakupiono pięć autobusów marki SOR ? w sumie dziewięć pojazdów za 900 tys. zł.

Warto dodać, w bazie nyskiego PKS działa uruchomiona w tym roku instalacja fotowoltaiczna o mocy 27,7 kWp. Miesięcznie ogniwa mogą wyprodukować nawet 3 megawaty prądu co pokrywa zapotrzebowanie na prąd w budynkach oraz koszty eksploatacji należącego do PKS autobusu elektrycznego.

O szczegółach w materiale wideo mówi prezes PKS Nysa Beata Juralewicz oraz dyrektor PKS Czesław Biłobran

">


Tabor nyskiego PKS wzbogacił się o 9 kolejnych autobusów marki Iveco Crossway i SOR. To pokłosie trójstronnej współpracy pomiędzy Zarządem Powiatu, zarządem spółki i radnymi.

- Mam nadzieję, że zachęci to mieszkańców do zmiany środka transportu z samochodu osobowego na autobus i przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego, a tym samym zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza - podkreśla Maria Żukowska-Jacykowska, radna PiS, która wnioskowała o zakup autobusów

Najnowszy nabytek nyskiej spółki transportowej to cztery autobusy marki Iveco Crossway. Każdy posiada 53 miejsca, pasy, klimatyzację i jest częściowo dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Wcześniej zakupiono pięć autobusów marki SOR ? w sumie dziewięć pojazdów za 900 tys. zł.

- Nie są to wprawdzie jednostki najnowsze, ale z pewnością wpłyną na wzrost komfortu naszych pasażerów i kierowców oraz poprawią wizerunek firmy ? mówi Beata Juralewicz, prezes nyskiego PKS.

Wszystkie nowe autobusy będą obsługiwały trasy użyteczności publicznej. O wymianie taboru była mowa podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, radni zwrócili uwagę na sygnały od klientów PKS-u, że jego flota jest częściowo przestarzała.

- To są lata eksploatacji. Część autobusów nie posiada nawet klimatyzacji. Rozmawialiśmy z panią prezes, Zarządem Powiatu i radnymi o tym problemie i otrzymaliśmy wsparcie polegające na dokapitalizowaniu taboru.

Dzięki temu mogliśmy w tej kryzysowej sytuacji dokupić autobusy, a przypomnę, że w związku z pandemią mamy ograniczone przewozy, a co za tym idzie również dochody ? mówi Czesław Biłobran, radny powiatu nyskiego, dyrektor w nyskim PKS.

O wymianę autobusów wnioskowała Maria Żukowska-Jacykowska, radna PiS.

- Dziękuję bardzo Panu Staroście Andrzejowi Kruczkiewiczowi i Zarządowi Powiatu Nyskiego, że przychylili się do mojego wniosku odnośnie stopniowej wymiany taboru autobusowego PKS w Nysie ze względu na zgłaszany przez mieszkańców jego nie najlepszy stan techniczny. Mam nadzieję, że zachęci to mieszkańców do zmiany środka transportu z samochodu osobowego na autobus i przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego, a tym samym zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Uważam, że budowa Centrum Przesiadkowego w Nysie, która stanowi wspólną inwestycję Gminy Nysa i Powiatu Nyskiego to dobry impuls  do dalszej wymiany  taboru PKS w Nysie. Dzięki temu będziemy mogli podróżować autobusami w komfortowych warunkach i bezpiecznie. Duże środki płynące do powiatu nyskiego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych przyczyniają się do rozwoju i wyeliminowania problemu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców powiatu nyskiego. Liczę na dalsze działania Zarządu w tym temacie ? podkreśla radna.

Wymiana floty jest tylko jednym z elementów strategii rozwoju firmy. Kolejny etap to modernizacja całej bazy. - Jesteśmy w trakcie przygotowań do dużej termomodernizacji.

Dodatkowo mamy w planie rozbudowę naszej pierwszej stacji fotowoltaiki, która już w chwili obecnej zasila nasz elektryczny autobus, który dzięki temu jeździ na paliwie ze słońca, czyli za darmo ? wyjaśnia Czesław Biłobran.

Przypomnijmy, że w bazie nyskiego PKS działa uruchomiona w tym roku instalacja fotowoltaiczna o mocy 27,7 kWp. Miesięcznie ogniwa mogą wyprodukować nawet 3 megawaty prądu, co pokrywa zapotrzebowanie na energię w budynkach oraz koszty eksploatacji należącego do PKS autobusu elektrycznego. Równocześnie zarząd spółki stara się o dofinansowanie podczas przyszłego rozdania środków unijnych zakupu 10 kolejnych, nowych autobusów.

- Liczymy, że za 2-3 lata nasza flota będzie wyglądać zupełnie inaczej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy co kilka lat wymieniać tabor, tak jak to się dzieje w krajach unijnych. Rozwijamy się. Dziś Zarząd i pani prezes rozszerzyła działalność o przewozy szkolne, a dodatkowo prowadzi intensywne rozmowy w sprawie utworzenia Związku Gmin i Powiatów, który czuwałby nad funkcjonowaniem linii użyteczności publicznej na tym terenie. To jest dobry kierunek, który bardzo dobrze wróży dla naszej komunikacji publicznej, a ja jako radny będę to popierał ? kwituje Czesław Biłobran.

Nowiny Nyskie

Mieszkańcy powiatu będą jeździć bardziej komfortowo

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 maj 2021 15:20
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech