Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 07 grudzień 2020 16:03

Oddaj osocze - darmowy dojazd do Opola

Napisał

Zarząd Powiatu w Nysie zapewni bezpłatny dojazd do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu wszystkim osobom, które chcą oddać osocze....

Dlatego jeśli są wśród nas osoby, które pokonały chorobę COVID-19 lub bezobjawowo przeszły zakażenie wirusem SARS-Cov-2, są po procesie weryfikacji stanu zdrowia jako Ozdrowieńca - wystarczy, że skontaktują się z nami i zgłoszą chęć oddania osocza. Stworzyliśmy specjalnie dla Państwa adres mailowy, za pośrednictwem którego można przesyłać zgłoszenia - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po zebraniu odpowiedniej ilości osób, skontaktujemy się z Państwem, aby ustalić odpowiedni termin.

W celu usprawnienia procesu weryfikacji stanu zdrowia jako Ozdrowieńca wyrażającego chęć oddania osocza, należy najpierw zapoznać się z załączoną ankietą dostępną na stronie RCKiK w Opolu - https://docs.google.com/.../1FAIpQLSf5JZabBd2k9p.../viewform

BezpBatny dojazd do RCKiK w Opolu

UWAGA Dopiero po przeprowadzeniu przez RCKiK procedury weryfikacyjnej i zakwalifikowaniu do oddania osocza, należy zgłosić się do starosty nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza, który zapewni bezpłatny transport wszystkim dawcom.

WAŻNE

Oddawanie krwi i osocza po przebytym koronawirusie jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii. Badania pokazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19.

Osocze jest to płynny składnik krwi stanowiący ok. 55 proc. jej objętości. Zawiera białka (m.in. albuminę, czynniki krzepnięcia, immunoglobuliny), witaminy, enzymy. Zawieszone są w nim także krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi. Osocze odpowiedzialne jest za transport wody oraz substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie z nich produktów przemiany materii.

Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów. Osocze pozwala uratować im zdrowie i życie.

Przypomnijmy, Zarząd Powiatu wspiera czynnie akcje krwiodawstwa. 25 listopada, w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddali członkowie Zarządu Powiatu Nyskiego: Joanna Burska oraz Damian Nowakowski, wicestarosta nyski.

Szczegółowe informacje o zasadach oddawania osocza i krwi dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu - www.rckik-opole.com.pl


Ostatnie tygodnie działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pokazały, że w sytuacjach trudnych Polacy są gotowi nieść pomoc innym. – Dlatego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie SKWS o tzw. wolontariat ozdrowieńców..

Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać np. mieszkańcom domów pomocy społecznej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej to przede wszystkim dedykowana infolinia (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie na pomoc – np. w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, a ostatnio także w załatwieniu różnych spraw online.  Zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło już 15 tys. seniorów.

Z kolei ci, którzy chcą włączyć się w działania SKWS, mogą się zgłosić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Można to też zrobić osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Chęć niesienia pomocy zadeklarowało już ponad 10 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych.

Idziemy o krok dalej - wolontariat ozdrowieńców.

Pomagać można na wielu obszarach. Prezydent Andrzej Duda, który sam przeszedł zakażenie koronawirusem, zachęca m.in. do oddawania osocza przez ozdrowieńców. Dzięki niemu można skuteczniej leczyć innych chorych.

– Ale to nie jest jedyna rzecz, jaką można zrobić jako ozdrowieniec –  podkreśla prezydent Andrzej Duda. – Ozdrowieńcy mogą tę bezpieczną pomoc nieść tam, gdzie potencjalnie zagrożonych osób jest więcej. Stąd pomysł, z którym zwróciłem się do minister Marleny Maląg, o umożliwienie im wsparcia potrzebujących w jeszcze innej formie – dodaje prezydent Duda.

Pozytywne doświadczenia ostatnich tygodni działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów sprawiły, że zdecydowano się uruchomić kolejne działanie w jego ramach – wolontariat ozdrowieńców.

– Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać innym, np. mieszkańcom domów pomocy społecznej. To piękna i niezwykle cenna dzisiaj postawa solidarności społecznej, wrażliwości na drugiego człowieka – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Plakat akcji Wspieraj Seniora

Kim jest ozdrowieniec?

Ozdrowieńcem jest osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) i która po zakończonej izolacji nie wykazuje objawów zakażenia. Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.

W jaki sposób zgłosić chęć pomocy?

Osoba chętna do świadczenia wolontariatu w konkretnym domu pomocy społecznej wypełnia formularz zgłoszeniowy na stronie www.wspierajseniora.pl, który jest przekazywany systemem CAS do danego domu pomocy społecznej.

Co ważne, wolontariusz w formularzu zgłoszeniowym deklaruje fakt bycia ozdrowieńcem, czyli przebycia zakażenia COVID-19.

Jakie mogą być formy pomocy świadczonej przez wolontariuszy w domach pomocy społecznej?

  • rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej
  • podawanie posiłków
  • organizowanie zajęć dla mieszkańców
  • wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami
  • zajęcia/czynności porządkowe
  • inne (w zależności m. in. od posiadanych kwalifikacji).

Wolontariusz wypełniając formularz zgłoszeniowy określa już na wstępie rodzaj pomocy, którą deklaruje świadczyć.

Dyrektor domu pomocy społecznej bądź osoba przez niego wyznaczona odbiera w systemie CAS zgłoszenie wolontariusza i nawiązuje z nim kontakt. Następnie dyrektor placówki zawiera z wolontariuszem ozdrowieńcem umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

MRiPS