Dziś w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddali członkowie Zarządu Powiatu Nyskiego: Joanna Burska oraz Damian Nowakowski, wicestarosta nyski. Pretekstem do włączenia się w akcję są trwające właśnie Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zarząd przypomina jednka, że do stacji można zgłaszać się cały rok.
Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować, a może uratować zdrowie lub życie. To drogocenny dar, który możemy ofiarować innym.
- Dlatego chciałbym zaapelować do mieszkańców, aby włączyli się w akcję oddawania krwi nie tylko od święta, ale przez cały rok - mówi Andrzej Kruczkieiwcz, starosta nyski.
Czas pandemii dla regionalnych stacji jest trudny. To z uwagi na fakt, że przez epidemię krwiobusy przestały wyjeżdżać w teren. Nie ma ich w szkołach, na uczelniach, centrach miast. Z drugiej strony koronawirus nie spowodował, że przestało dochodzić do wypadków czy, że zniknęły nowotwory lub inne choroby leczone krwią. Ona dalej jest bardzo potrzebna.
- Dlatego szczególnie dziękujemy wszystkim krwiodawcom w imieniu swoim, ale przede wszystkim pacjentów znajdujących się w szpitalach - dodaje Monika Feret z RCKiK w Opolu.
W Nysie krew oddać można w terenowym oddziale RCKiK (Przychodnia Vita, ul. Piłsudskiego 47), tel./fax (77) 4332443
Pobieranie odbywa się od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 13.00 (rejestracja do 12.30).
Nie trzeba się umawiać wcześniej, wystarczy przyjść (koniecznie po śniadaniu) i już na miejscu wypełnić dokumenty oraz spotkać się z lekarzem, który kwalifikuje do oddania krwi.
Ciekawostka: Oddanie krwi wiąże się wydatkiem energetycznym równym dziewięciu tabliczkom czekolady. Tyle też otrzymuje krwiodawca pod oddaniu krwi.
W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Starostwo Powiatowe w Nysie zachęca do oddawania krwi i osocza, przypominając jednocześnie, że krew potrzebna jest cały rok...
Dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ważna jest każda jednostka życiodajnego płynu, z uwagi na czas pandemii szczególnie cenna jest krew ozdrowieńców.
To dlatego, że zawiera przeciwciała, które po przetoczeniu choremu eliminują wirusa z organizmu. To terapia, która wspomaga leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem z ciężkim przebiegiem choroby.
Znając wielkoduszność naszych mieszkańców apelujemy do tych, którzy mogą i chcą, aby oddawali osocze oraz krew, która także jest teraz bardzo potrzebna.
Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?
- - osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19,
- - u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
- - osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,
- - osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego,
- - osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.
Opolska stacja krwiodawstwa zaleca wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel.:774413803).