Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
środa, 02 wrzesień 2020 10:19

Obchody 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana w Nysie

Napisał

3 września o godz. 10.00  odbędą się uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem uroczystości tradycyjnie będzie Plac Kopernika...

Powiat Nyski reprezentowali starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz oraz sekretarz Powiatu Alina Karnaś. Wiązankę kwiatów pod Pomnikiem „Patriotom Polskim” na Placu Kopernika złożyła również Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

81. rocznica wybuchu II wojny [wiatowej

Obchody 81. rocznicy wybuchu II Wojny Zwiatowej oraz Dnia Weterana w Nysie

W uroczystościach Zarząd Powiatu Nyskiego reprezentowali: starosta Andrzej Kruczkiewicz oraz członek Zarządu Powiatu Joanna Burska.

Uroczystości były okazją do wspomnień minionych wydarzeń i uczczenia pamięci o tych, którzy narażali życie i zdrowie za wolność Ojczyzny. Starosta nyski w swoim przemówieniu z okazji obchodów Dnia Weterana złożył wszystkim kombatantom podziękowanie za wojenny trud oraz powojenną  aktywność – za pracę w organizacjach społecznych, za zaangażowanie w kultywowaniu wartości patriotycznych i uczestnictwo w obchodach Świąt Narodowych, za współpracę z młodzieżą i krzewienie pamięci niedawnej historii wśród kolejnych pokoleń.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz otrzymał również odznaczenie – Brązowy medal za „wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Program obchodów 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana w Nysie

  1. Hymn państwowy.
  2. Wystąpienie okolicznościowe.
  3. Złożenie wieńców, kwiatów.
  4. Rota.
  5. Zakończenie uroczystości.

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojna, prowadzona praktycznie na wszystkich kontynentach pochłonęła wiele milionów ludzkich istnień i pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i miejscowości, a także ogromny ból i gorycz w sercach ludzi.

W 1939 roku Polacy pierwsi chwycili za broń. Mimo, iż byli pozostawieni sami sobie, zdradzeni przez sojuszników, wykazali się ogromną siłą i walczyli do ostatniej kropli krwi. Stawali naprzeciw dużo liczniejszym i silniejszym armiom, a jednak nie poddawali się, do końca wierząc w zwycięstwo.

Wielka cena, jaką przyszło niejednokrotnie płacić naszym rodakom za ich waleczność, nie złamała ducha obrony wolności Polski i polskości. To wielki skarb, który powinniśmy nieustannie krzewić w młodym pokoleniu.

okazji obchodów Dnia Weterana składamy wszystkim kombatantom podziękowanie za wojenny trud oraz powojenną  aktywność – za pracę w organizacjach społecznych, za zaangażowanie w kultywowaniu wartości patriotycznych i uczestnictwo w obchodach Świąt Narodowych, za współpracę z młodzieżą i krzewienie pamięci niedawnej historii wśród kolejnych pokoleń.

Dzień Weterana jest też momentem, kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. Niezłomność i poświęcenie, z jakim polski żołnierz bił się na wszystkich frontach,  a także  w okupowanym kraju – przeszły do historii.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech