Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 02 wrzesień 2020 10:10

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2020/2021

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

1 września w Nysie miała miejsce Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego. Podniesienie rangi tego wydarzenia akurat w Nysie było podyktowane głównie oddaniem do użytku Regionalnego Centrum Integracji i Rehabilitacji. Nowy ośrodek mieści się przy ul. Grodkowskiej. Koszt jego powstania to blisko 20 milionów złotych...

 Rozpoczęcie roku połączone było z otwarciem nowego obiektu szkolnego przy Zespole Placówek Specjalnych w Nysie - Regionalnego Centrum Integracji i Rehabilitacji...

Regionalne Centrum Integracji i Rehabilitacji to obiekt, który powstał w wyniku rozbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nysie (ul. Grodkowska 54). Nowo powstały obiekt został połączony z istniejącą placówką łącznikiem na poziomie pierwszego piętra. W nowym budynku przewidziano sale lekcyjne, sale do prowadzenia rehabilitacji sensorycznej, basen kryty z przeznaczeniem do rehabilitacji, salę gimnastyczną. Oprócz umiejscowienia w obiekcie podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego planuje się tam utworzyć Zakład Aktywności Zawodowej oraz kilka pomieszczeń przeznaczyć na tzw. „przedszkole dla dorosłych” - ośrodek sprawujący czasową opiekę nad osobami starszymi niemogącymi funkcjonować samodzielnie. Łączne koszty inwestycji - 19 750 470,42 zł.

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2020/2021

W uroczystościach wzięli udział m.in. Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Adrian Czubak Wojewoda Opolski, Michał Siek Opolski Kurator Oświaty. W uroczystości, poza dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami, uczestniczyli również parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów.

Gospodarze i zaproszeni goście skierowali wiele ciepłych słów w stronę środowiska oświatowego: nauczycieli, dyrektorów, uczniów i ich rodziców oraz tych wszystkich którzy wspierali inwestycję budowy RCIiR. Padło wiele ciepłych słów oraz życzeń dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

Poniżej galeria zdjęć z wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021 w Nysie.


1 września w Nysie miała miejsce Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego. Podniesienie rangi tego wydarzenia akurat w Nysie było podyktowane głównie oddaniem do użytku Regionalnego Centrum Integracji i Rehabilitacji. Nowy ośrodek mieści się przy ul. Grodkowskiej. Koszt jego powstania to blisko 20 milionów złotych.

W całym województwie naukę rozpoczęło we wtorek blisko 140 tysięcy dzieci, z tego 9 tysięcy to pierwszoklasistów. Jak zapewniali podczas wizyty w Nysie przedstawiciele Ministerstwa Edukacji oraz kuratorium oświaty – dzięki zaangażowaniu wielu osób i środków zrobiono wszystko, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Stąd m.in. apele szkolne w mniejszym niż zazwyczaj gronie. – Zdajemy sobie sprawę w jakich warunkach kończyliśmy zeszły rok szkolny i w jakich warunkach rozpoczynamy ten rok szkolny – mówi Wojewoda Opolski, Adrian Czubak. – Bezpieczeństwo dzieci w szkołach oraz pracowników oświaty to priorytet Polskiego Rządu. 

Dobrym przykładem na zaangażowanie i dużą świadomość dyrekcji i wychowawców była placówka szkolno-wychowawcza przy ul. Grodkowskiej. Wspólnymi siłami udało się w sposób bezpieczny zainaugurować nowy rok, w jakieś odmiennej scenerii. – Chcę bardzo podziękować za ten obiekt, bo to wynik myślenia samorządu i dobrej współpracy z Rządem – ocenia wiceminister edukacji, Marzena Machałek. – To miejsce jest w stanie zaspokoić większe potrzeby edukacyjne swoich podopiecznych. 

Do dyspozycji Regionalnego Centrum Integracji i Rehabilitacji działającego przy Zespole Placówek Specjalnych w Nysie  oddano 30 sal oraz basen rehabilitacyjny, salę gimnastyczną i boiska sportowe. – Czekaliśmy na to miejsce wiele lat i wreszcie jest! Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do stworzenia tak przyjaznego dzieciom miejsca – mówi dyrektor ZPS, Jacek Tyczka.

W gmachu znajdziemy ponadto salę integracji sensorycznej i siłownię. Na razie nie wiadomo, kto oprócz podopiecznych ZPS będzie mógł na co dzień korzystać z wielofunkcyjnego obiektu. Powiat planuje utworzyć m.in,.  Zakład Aktywności Zawodowej oraz tzw. „przedszkole dla dorosłych”.

Ośrodek poświęcił Biskup Opolski, Andrzej Czaja, który przed tego samego dnia odprawił Mszę  Świętą w intencji uczniów i nauczycieli.