Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
czwartek, 13 sierpień 2020 11:46

Dwie niezwykłe wystawy historyczne w Nysie

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

W naszym mieście możemy podziwiać dwie niezwykłe wystawy. Obie ekspozycje pokazują ważne dla Polaków i naszej historii wydarzenia...

100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskie

Na Placu Jana Pawła II stanęła ekspozycja poświęcona jednej z największych polskich wiktorii w historii. W tym roku świętujemy bowiem 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. To także jedna z najważniejszych bitew w historii świata, która zatrzymała pochód bolszewików na Europę.

Więcej o Bitwie Warszawskiej:

14 sierpnia Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020”.

Zrekonstruowane materiały archiwalne dotyczące Bitwy Warszawskiej obejrzeć będzie można także 16 sierpnia o godz. 20.15 w TVP1 w epickiej opowieści „Wojna Światów”.

Multimedialny przewodnik po Bitwie Warszawskiej 1920 dostępny jest pod linkiem https://bitwa1920.gov.pl

Bitwa Wraszawska 1920

40. rocznica powstania „Solidarności”

W Bastionie św. Jadwigi możemy natomiast oglądać wystawę „TU rodziła się “Solidarność”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. To wystawa zorganizowana z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności”  – To wyjątkowa rocznica i wyjątkowa wystawa. Logistycznie to największy projekt IPN w 20-letniej historii. Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” pojechała do 53 ośrodków miejskich, w tym 3 na Opolszczyźnie – mówi Tomasz Greniuch, Naczelnik delegatury IPN w Opolu.

Wystawa „TU rodziła się “Solidarność” będzie prezentowana do 24 sierpnia, natomiast ekspozycja poświęcona Bitwie Warszawskiej do 30 sierpnia.