Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
sobota, 01 sierpień 2020 20:02

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Wspólna delegacja przedstawicieli władz Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Urzędu Miejskiego w Nysie zapaliła znicze przed Pomnikiem Patriotom Polskim....

W uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Powiat Nyski reprezentowali: Joanna Burska członek Zarządu Powiatu oraz starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

Tradycyjnie, o 17.00 – w godzinie „W” uruchomiono syreny.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało trwać kilka dni, a zakończyło się po 63 dniach. Stolica została niemal całkowicie zniszczona i starta z powierzchni ziemi, ale zyskała legendę miasta niezłomnego. Dziś wspominając tamte wydarzenia, oddajmy hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Powstanie Warszawskie  wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Do walki stanęło około 50 tys. osób. Powstanie trwało 63 dni i  pochłonęło życie ok. 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy cywilów, a Warszawa praktycznie przestała istnieć. Na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone dom po domu.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech