Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 28 lipiec 2014 00:00

Zakończyła się I Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Ze smutkiem żegnamy kolejną grupę wyjątkowo utalentowanych gości. W Nysie zakończyła się I Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, która trwała od 18 do 25 lipca. W ramach Akademii odbyły się trzy się koncerty....

W Nysie zakończyła się I Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, która trwała od 18  do 25 lipca. W ramach Akademii odbyły się trzy koncerty. Pierwszy inauguracyjny miał miejsce w Muzeum w Nysie 19 lipca, wystąpili Jelena Očić i Polish Cello Quartet, kolejny 20 lipca w Kościele pw. św. Piotra i Pawła, koncert wykładowców i gości akademii, ostatni finałowy koncert odbył się 24 lipca w Nyskim Domu Kultury.

">

W tym dniu liczną widownię powitał jeden z organizatorów i wykładowca Krzysztof Karpeta, m. in. serdecznie dziękując wszystkim osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania I MAW. 

image 

Na finałowym koncercie usłyszeliśmy sześć kwartetów wiolonczelowych złożonych z uczestników I MAW. Po pięciominutowej przerwie zagrali:

  • Jelena Očić – wiolonczela solo przy wsparciu Orkiestry Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, wykonała utwór Song of the Birds – tradycyjna melodia katalońska (opr. Przemysław Michalak), a także
  • Roberto Trainini, Adam Krzeszowiec, Wojciech Fudala – wiolonczele solo, Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej wykonali utwór D. Popper – Requiem (opr. Przemysław Michalak), oraz
  • Kamila Marynowicz – sopran, Krzysztof Karpeta – wiolonczela solo, Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej utwór H. Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr 5, Aria. 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

Koncert zakończył się ogromnym sukcesem i owacjami na stojąco. Artyści pokazali prawdziwy kunszt gry na wiolonczeli. 

image 

Krzysztof Karpeta członek grupy Polish Cello Quartet podkreślał - że była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce i jedna z niewielu w Europie, zrzeszająca w jednym miejscu tak dużą grupę wiolonczelistów. Wybierając Nysę, która posiada fantastyczne warunki na zorganizowanie Akademii kierowałem się tym, że jestem rodowitym Opolaninem i dzięki temu Nysę znam bardzo dobrze, mam tu wielu przyjaciół i cieszę się bardzo, że mamy możliwość zorganizować I MAW w tym mieście. 

  image

Ideą projektu było umożliwienie uczestnikom kontaktu z zagranicznymi profesorami oraz grupą Polish Cello Quartet złożoną z wybitnych Polskich wiolonczelistów młodego pokolenia, w swoim dorobku mają liczne nagrody na konkursach solowych oraz kameralnych. Swój repertuar opierają głównie na utworach oryginalnie napisanych na kwartet wiolonczelowy. MAW miała na celu również rozpropagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych. 

Podczas Akademii Wiolonczelowej uczestnicy mieli okazje niemalże codziennie uczestniczyć w godzinnych zajęciach indywidualnych oraz nieco dłuższych lekcjach kameralistyki wiolonczelowej. Organizatorzy gwarantowali 4 solowe lekcje (po 2 lekcje z każdym dwóch wybranych wykładowców) oraz zajęcia kameralne prowadzone przez jednego z członków Polish Cello Quartet. Na zakończenie 25 lipca odbył się minirecital wykładowców oraz wręczenie dyplomów uczestnikom w Państwowej Szkole Muzycznej w Nysie. 

Organizatorzy osiągnęli wyznaczony cel i dlatego też za rok chcą zorganizować w Nysie kolejną akademię z nadzieją, że będzie się cieszyła podobnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na długo zapadnie w pamięci i wpiszę się w regularny grafik imprez kulturalnych w Nysie - mówi Krzysztof Karpeta. 

Justyna Hamulecka, Urząd Miejski w Nysie.

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)