Zajęcia rekreacyjno-wypoczynkowe obfitujące w atrakcyjne i kształcące wycieczki zostały skonstruowane tak, by stwarzały uczestnikom okazję do odkrywania nowych wartości i zdobywania doświadczeń, rozszerzały ich zainteresowania, zwiększały wrażliwość na potrzeby innych ludzi i rozwijały poczucie społecznego zaangażowania, a także pogłębiały wiedzę o regionie i uczyły poszanowania przyrody.
Dzieci okryły świat sprzed milionów lat w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, gdzie na ścieżce edukacyjnej juraparku spotkały mezozoiczne olbrzymy naturalnej wielkości, odwiedziły pawilon peleontologiczny oraz prehistoryczne oceanarium, odbyły podróż wehikułem w tunelu czasu, przeżyły głębię wrażeń w kinie emocji Cinema 5D i poznały swoich przodków w cyfrowym parku ewolucji. Przeprowadziły wiele ciekawych doświadczeń w Interaktywnym Parku Edukacji i Rozrywki w Pokrzywnej, gdzie udały się również do legendarnego Zaginionego Miasta Rosenau i poćwiczyły wspinaczkę oraz zmysł równowagi w Parku Linowym. Obejrzały w nyskim kinie wielki przebój kina animowanego - film w trójwymiarze pt.: ?Jak wytresować smoka 2?, a potem wyruszyły żółtym szlakiem z Jarnołtówka na Kopę Biskupią. Mimo niesprzyjającej pogody piechurzy dotarli nie tylko do schroniska, ale we mgle i zacinającym deszczu wspięli się aż do stojącej na samym szczycie wieży widokowej. Uczestnicy poznali historię Nysy oraz jej walory architektoniczne i kulturowe w trakcie poszukiwania skarbu ukrytego pośród zabytków miasta. Wyruszyli też na pieszą wycieczkę do Rezerwatu Przyłęk, gdzie spotkali się z leśniczym z Nadleśnictwa Prudnik. Wielu atrakcji i pysznej zabawy dostarczył dzieciom Piknik na Florydzie w Łosiowie i wyjazd do brzeskiego aquaparku oraz zorganizowane na zakończenie półkolonii ognisko z pieczeniem kiełbasek w miejscowym parku.
W ramach zajęć dzieci wzięły także udział w warsztatach z profilaktyki uzależnień, poświęconych asertywności, czyli sztuce bycia sobą oraz przyczynom, skutkom i sposobom radzenia sobie z agresją.
Program półkolonii letnich ?Przyjemne z pożytecznym? był kontynuacją zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska ferii zimowych 2014 pn. ?Nie zapominajmy o naszych sąsiadach? promujących wolontariat poprzez zorganizowanie drobnej pomocy sąsiedzkiej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej wsi - osób w podeszłym wieku, schorowanych i samotnych, którym sprawia trudność wykonywanie codziennych czynności; wyręczenie ich w zrobieniu zakupów, w porządkach domowych, podlewaniu roślin czy drobnych pracach w przydomowym ogródku, wspólne spędzenie czasu przy rozmowie, przeczytanie gazety lub książki.
Dzieci i młodzież przeszkolone wcześniej przez psychologa i metodyka pracy socjalnej z ludźmi starymi, Piotra Przybyłowskiego, który przeprowadził nieodpłatnie warsztaty z wolontariatu w formie prezentacji multimedialnej i pogadanki, znalazły czas na odwiedziny seniorów, o których nie zapomniały również podczas półkolonii.
Wartością dodaną zadania było zwiększenie w uczestnikach motywacji do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym i powołanie przez nich Wiejskiego Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Białej Nyskiej.
Organizacja półkolonii letnich promujących zdrowy styl życia jako alternatywy dla uzależnień kosztowała 7.500 zł, z czego 4.500 zł pokryła gmina Nysa.
Beata Cichecka
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska