Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informatorKliknij na głośnik, a odczytam tekst!Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informatorPowered By GSpeech
? Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw oraz opinie, które usłyszałem od rodziców i dyrektorów placówek, podjąłem decyzję, aby nasze żłobki i przedszkola uruchomić 25 maja ? mówi Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem nr 628/2020 Burmistrza Nysy w sprawie wznowienia w ograniczonym zakresie działalności żłobków miejskich...
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID -19 wywołanej wirusem SARS-Cov-2, mając na uwadze wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, ogranicza się od dnia 25 maja 2020 r. funkcjonowanie Żłobka Miejskiego nr 1 ?Jedyneczki? w Nysie oraz Żłobka Miejskiego nr 2 w Nysie.
Do żłobka w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rodzic zamierzający skorzystać z pierwszeństwa, o którym mowa w ust. 2, zobowiązany jest złożyć oświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
Do żłobka w drugiej kolejności przyjmowane są dzieci rodzica/prawnego opiekuna, który przedstawi zaświadczenie pracodawcy o konieczności jego powrotu do pracy.
Do żłobka w trzeciej kolejności przyjmowane są dzieci na podstawie indywidualnej decyzji dyrektora żłobka podjętej po uwzględnieniu sytuacji rodzinnej dziecka.
? Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw oraz opinie, które usłyszałem od rodziców i dyrektorów placówek, podjąłem decyzję, aby nasze żłobki i przedszkola uruchomić 25 maja ? mówi Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. ? Ten czas jest nam potrzebny, aby dostosować nasze placówki do wymogów sanitarnych, a wytycznych jest blisko 50. Każda z nich jest ważna i wymaga pracy. Po ich wdrożeniu będzie bezpiecznie. ? zapewnia włodarz Nysy.
Przypomnijmy, że decyzja o ponownym uruchomieniu żłobków i przedszkoli to kolejny element znoszenia rządowych obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Nysie ten termin został wyznaczony na 25 maja.
Rozporządzenie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 kwietnia 2020 r.
Uprzejmie informuję, że 23 kwietnia 2020 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy ww. nowelizacji działanie żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów pozostanie zawieszone do 3 maja 2020 r.
W tym tygodniu rząd podejmie i ogłosi decyzję, czy po 3 maja 2020 r. będzie możliwe ponowne objęcie dzieci w wieku do lat 3 opieką żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, a jeśli tak ? jakie warunki będą musiały zostać spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom i ich rodzicom, jak również pracownikom instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W przypadku, gdyby otwarcie żłobków, klubów dziecięcych oraz punktów świadczenia opieki przez dziennych opiekunów od 4 maja br. mogło stanowić zbyt duże zagrożenie dla zdrowia ww. osób, w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja o dalszym zawieszeniu działania tych instytucji opieki.
W związku z licznymi pytaniami zadawanymi zarówno przez podmioty prowadzące instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jak również przez rodziców, dotyczących obowiązku ponoszenia opłaty w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego lub punktu opieki świadczonej przez dziennego opiekuna, uprzejmie informuję, że w skierowanym do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej piśmie z 17 kwietnia 2020 r., znak: DPR.070.3.2020.PSW, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie ? strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, jak będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. W ocenie UOKiK dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, jest wątpliwa ? na przykład opłaty za wyżywienie, czy zajęcia dodatkowe nie powinny być pobierane. Należy pamiętać, że co do zasady konsument powinien ponosić opłaty wyłącznie w wysokości odpowiadającej uzasadnionym kosztom ponoszonym przez placówkę, które są niezbędne do zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania. Z jednej strony właściciele żłobków powinni mieć na uwadze, że de facto opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawują rodzice, z drugiej zaś rodzice powinni uwzględnić, że żłobek musi być bez przerwy utrzymywany, żeby po okresie epidemii dzieci mogły do niego wrócić.