Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 14 lipiec 2014 02:00

Litewska młodzież w Nysie

W dniu 10 lipca 2014 roku Urząd Miejski w Nysie gościł uczniów z 13 szkół litewskiego miasta Alytus wraz z opiekunami. Międzynarodowa wymiana młodzieży jest organizowana przez Opolską Wojewódzką Komendę OHP z udziałem funduszy europejskich w ramach programu: Erasmus +, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Jego główną rolą jest rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy krajami i inspirowanie młodych ludzi do wspólnych przedsięwzięć, które pozwolają na wzajemne zbliżenie się obu narodów. 

image 

image 

image 

image 

Małgorzata Krawczyk koordynator wojewódzki OHP podkreśla, "że głównym założeniem projektu jest badanie  historii Nysy, fortyfikacji nyskich, zajmowanie się tematyką obronności i patriotyzmu, rodzeniem się w sercach młodych ludziach tożsamości narodowej?. 

 image

Podczas wizyty w Urzędzie Miasta litewska młodzież spotkała się z burmistrz Nysy Jolantą Barską, następnie obejrzeli film o tym, co warto zobaczyć i w czym będą mieli okazję uczestniczyć w czasie pobytu w Nysie. W ramach projektu została zorganizowana wycieczka po nyskich fortyfikacjach z miłośnikiem fortów Ramigiuszem Kamińskim. Litwini gościć będą w woj. opolskim do 24 lipca. 

image 

Alytus to szóste, co do wielkości miasto Litwy, położone nad Niemnem. Mieści się wśród malowniczych lasów i zielonych wzgórz. Natomiast młodzież, która nas odwiedziła to rdzenni Litwini. 

image 

Projekty wymiany międzynarodowej kierowane do młodzieży dają im możliwość poznania kultur innych krajów, ich tradycji oraz propagowania wiedzy o własnym kraju, sprzyjają znoszeniu barier językowych oraz stereotypów. 

Opracowała: stażystka Justyna Hamulecka

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 lipiec 2014 00:14
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech