Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 09 lipiec 2014 02:00

Petycja w sprawie pociągu Wrocław-Mikulovice

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie w imieniu mieszkańców woj. opolskiego i dolnośląskiego ruszył z akcją zbierania podpisów pod petycją skierowaną do Ministra Infrastruktury i Rozwoju, w sprawie uruchomienia nowego międzynarodowego pociągu w relacji Wrocław [PL] - Mikulovice [CZ] przez Oławę, Brzeg, Grodków, Nysę i Głuchołazy (w rozkładzie jazdy 2014/2015).

Podpisy pod petycją zbierane są na dworcach kolejowych, w miarę możliwości organizatorzy akcji będą odwiedzać kolejne miejscowości. Pierwsze listy z podpisami będą w weekend krążyły po Lipowej, Starym Grodkowie, Jędrzejowie i Osieku Grodkowskim. Podpisy będą też zbierane w innych miejscowościach, wszędzie tam, gdzie społeczeństwo jest zainteresowane sprawą. Wszystkie petycję z podpisami dostarczone zostaną do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. O całej akcji komitet będzie informować na bieżąco. 

image

Ta akcja to efekt na decyzję MIR-u o nie finansowaniu tego połączenia.

Argumentacja przemawiająca za realizacją takiego połączenia to brak połączeń kolejowych pomiędzy Opolszczyzną a Czechami, a także m.in.: ceny biletów będą niższe, wzrośnie ruch turystyczny, poprawi się wymiana kulturalna i edukacyjna miast polskich i czeskich, które mają podpisane umowy partnerskie oraz zmniejszy się ruchu samochodów osobowych. 

Opracowała: stażystka Justyna Hamulecka

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)