Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
czwartek, 03 lipiec 2014 02:00

„To jest temat” rozmowa telewizyjna w Nysie o galerii handlowej

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

2 lipca 2014 r. odbyła się debata zorganizowana przez ekipę programu „To jest temat” dla TVP info. Głównym punktem spotkania była dyskusja o ewentualnej budowie galerii handlowej Dekada na placu przy ul. Wolności. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele władz gminy, burmistrz Nysy Jolanta Barska, przewodniczący Rady Miejskiej Feliks Kamienik, przewodniczący Komisji Urbanistyki i Rolnictwa Rady, Dariusz Grabowiecki oraz właściciel działki Aleksander Walczak.

Na planie programu oprócz wyżej wymienionych pojawili się także mieszkańcy Nysy.

 

image

 

image

 

image

 

Burmistrz Jolanta Barska starała się wytłumaczyć zebranym, jakie zmiany są konieczne, aby galeria mogła powstać w tym miejscu. Przedsiębiorca Aleksander Walczak nabył ten teren w 2007 roku z określonym przeznaczeniem, pod budowę hotelu, parkingu oraz miejsc do handlu. Wynika to ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowego planu zagospodarowania terenu po byłej zajezdni. Właściciel działki argumentował swoją rację licznikiem rzekomych strat miasta wynikających z niebudowania na terenie byłej zajezdni galerii handlowej. Aleksander Walczak chce zmiany najważniejszych dokumentów planistycznych miasta, aby możliwa była budowa obiektu do 20 000 tys. m2. Gmina Nysa pracuje właśnie nad zmianami do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na jego podstawie opracowuje się plany.

Przewodniczący Komisji Urbanistyki i Rolnictwa Rady, Dariusz Grabowiecki zapewnił, że studium będzie jak najszybciej rozpatrzone i wystawione w Urzędzie Miejskim do informacji publicznej, gdzie każdy będzie mógł przedstawić swoje uwagi. Odbędzie się też dyskusja publiczna nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ostateczną wersję tego dokumentu przyjmie Rada Miejska w Nysie.

 

image

 

image

 

 Opracowała: stażystka Justyna Hamulecka

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)