Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 02 lipiec 2014 02:00

Bożogrobcy z całej Polski przyjechali do Nysy

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W ramach uroczystości odpustowej w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w dniu 29 czerwca br. z okazji 850-lecia Bożogrobców w Polsce odbył się specjalny koncert zespołu kameralistów nyskich i Dominika Kubicy z ZPSM z Katowic.

Do Nysy przyjechali przedstawiciele Zakonu Bożogrobców z różnych stron Polski. W ramach uroczystości odpustowej w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w dniu 29 czerwca br. z okazji 850-lecia Bożogrobców w Polsce odbył się specjalny koncert, wykład poświęcony historii nyskiego Zakonu Bożogrobców oraz festyn na dziedzińcu.

Podczas koncertu wystąpił zespół kameralistów nyskich (nauczyciele i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nysie): Elżbieta Gorączko-Krawiec – klawesyn, Beata Toczek – altówka, Renata Gajownik – skrzypce, Nikola Gajownik – skrzypce, Kamila Brajewska – wiolonczela, Adrianna Mołocznik – altówka, Janusz Gajownik – skrzypce, Jakub Gajownik – wiolonczela i Krzysztof Sala – skrzypce.

image

image

image

image

image

Na wibrafonie zagrał Dominik Kubica z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Zespół Belis śpiewał piosenki podczas festynu na dziedzińcu parafialnym. Były domowe wypieki potrawy z grilla i wiele innych smakowitości.

image

 

image

Wykład poświęcony historii nyskiego Zakonu Bożogrobców wygłoszony został przez ks. profesora Kazimierza Dolę. Historia Bożogrobców sięga 1099 roku, kiedy to książę lotaryński Gotfryd de Bouillon, w czasie II wyprawy krzyżowej powołał ich do życia. Ich głównym celem była opieka nad najważniejszym sanktuarium w Jerozolimie – Grobem Jezusa Chrystusa. W 1154 r. w wyprawie do Ziemi Świętej uczestniczył książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. W jego drużynie znajdował się m.in. sławny rycerz Jaksa z Kopanicy herbu Gryf. To właśnie on sprowadził Bożogrobców do Polski w 1163 r.

image

image

image

image

image

image

 image

image

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

 Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)