Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 30 czerwiec 2014 00:00

Z wizytą u byłych mieszkanców Nysy

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Burmistrz Nysy - Jolanta Barska, Anna Wraga i Sebastian Miechkota gościli w Hildesheim na zaproszenie byłych mieszkańców Nysy w dniach od 20 do 22 czerwca br. Goście oglądali w Hildesheim m.in. wystawę zdjęć z ubiegłorocznego zjazdu byłych mieszkańców, który odbył się w Nysie.

Przypomnijmy, że w dniach 11-16 lipca 2013r. duża grupa dawnych mieszkańców naszego miasta przyjechała z Niemiec, aby odwiedzić Nysę i uczestniczyć w licznych spotkaniach. Punktem kulminacyjnym ich wizyty była Msza św. w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki, a potem oficjalne spotkanie zorganizowane w Nyskim Domu Kultury w dniu 14 lipca 2013 r. Spotkanie organizowane było przez Związek Byłych Nysian w Hildesheim (Neisser Kultur-und Heimatbund).

Podczas niedawnej wizyty w Niemczech, burmistrz Nysy Jolanta Barska spotkała się m.in. z burmistrz Hildesheim Beate König. Rozmowy dotyczyły współpracy między miastami. W ubiegłym roku nawiązały się bardzo przyjazne kontakty.

image

image

image

Delagacja z Polski mogła także zwiedzić Hildesheim, w tym tamtejsze Muzeum Nysy. W ostatnim dniu odprawiona została Msza św., którą koncelebrowali: ks. Józef Ibrom i ks. Klaus Funke. Potem odbyła się uroczysta akademia organizowana przez Związek Byłych Nysian, uświetniona programem artystycznym młodzieży z Hildesheim. Podczas tego spotkania były też wystąpienia burmistrz Nysy oraz burmistrz miasta Hildesheim. W prasie niemieckiej ukazał się wywiad z burmistrz Jolantą Barską na temat współpracy z byłymi mieszkańcami Nysy.

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)