Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 12 listopad 2019 12:25

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Jak co roku w Nysie zorganizowano jedne z największych uroczystości w tej części kraju. Przy pięknej pogodzie, dopisała również frekwencja....

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku w poniedziałek obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju odbyły się rocznicowe zgromadzenia, koncerty i pikniki. W naszym mieście uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice Mniejszej w asyście pocztów sztandarowych i udziałem nyskiej orkiestry dętej. Prałat Mikołaj Mróz przybliżył zebranym nie tylko naszą historię, ale odniósł się do teraźniejszości, mówiąc m.in. o wspólnym wysiłku jakim jest trwający już kilka lat remont świątyni.

- O niepodległość trzeba dbać każdego dnia - mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. - Niepodległość to jest wielkie wyzwanie, któremu musimy sprostać na co dzień. To jest nasza praca, to jest to jacy jesteśmy wobec innych i siebie samego. Dzisiaj wśród nas było niestety już ostatnich 3 weteranów Armii Krajowej. To nasi bohaterowie i świadkowie historii, którą tłumaczą dzieciom i młodzieży.  

Po Mszy uroczystości przeniosły się pod odsłonięty przed rokiem pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacja władz gminy i powiatu złożyła wieńce. Wspólnie zaśpiewano również hymn Polski.

Hymn zabrzmiał po raz drugi również pod pomnikiem Patriotom Polskim na Placu Kopernika, gdzie odbyły się główne uroczystości. Jak zawsze nie zabrakło przedstawicieli władzy samorządowej - w tym Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza i jego zastępców oraz Starosty i Wicestarosty Nyskiego oraz parlamentarzystów, służb mundurowych, władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Jednostki Strzeleckiej „STRZELEC” 3053, harcerzy  Hufca  Nysy czy też grup rekonstrukcji historycznych.

Przed złożeniem kwiatów i wieńców mogliśmy wysłuchać interpretacji wierszy patriotycznych w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Nysie, a także piosenek Chóru Hosanna. Poruszający był również występ studenta PWSZ w Nysie, Tomasza Wojdyło.

Przemówienie okolicznościowe Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie

">

O godz. 16.00 w Nyski Domu Kultury odbył się Koncert Finalistów Pieśni Polski Niepodległej. Był to bardzo udany muzyczny akcent na zakończenie pełnego patosu dnia. Warto dodać, że o 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości pamiętały szkoły, sołectwa i stowarzyszenia, które z tej okazji przygotowały różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w zapewnienie obchodom podniosłego i godnego tego święta nastroju.

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości przez Sejm w 1937 r. jako "rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny". Święto zakazane podczas II Wojny Światowej i PRL-u przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)


 

Zarząd Powiatu reprezentowali starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz oraz wicestarosta Jacek Chwalenia. W uroczystościach uczestniczył także Adam Fujarczuk członek zarządu powiatu oraz radni Rady Powiatu i pracownicy Starostwa Powiatowego w Nysie.