Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
czwartek, 05 wrzesień 2019 10:26

1 września 2019 roku. 80 lat po wybuchu wojny

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

4 września w samo południe rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Patriotom Polskim, gdzie oddano hołd żołnierzom września 1939 roku....

 

Pomnik Patriotom Polskim jest rokrocznie miejscem, gdzie w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej  odbywają się gminne uroczystości z udziałem władz samorządowych różnego szczebla. Wzorem ubiegłych lat uroczystości zostały połączone z Dniem Weterana, a Nysianie pokazali, że pamiętają o obrońcach Ojczyzny. Symboliczna minuta ciszy była hołdem dla tych, którzy zginęli za Polskę na polach bitew.

Wieńce złożyło kilkadziesiąt delegacji różnych stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, nyskiej PWSZ i co ważne, młodzież z nyskich szkół. Co roku padają przecież wyraźnie słowa, że to młodzi muszą pielęgnować pamięć po przodkach i przekazywać ją kolejnemu pokoleniu. W programie uroczystości dzieci z Przedszkola nr 6 zaprezentowały wiersz Władysława Bełzy  „Kto ty jesteś?”. Patriotyzm jest bliski sercu podopiecznym Nyskiego Studia Piosenki, stąd nie mogło zabraknąć krótkiego występu. Zebrani mogli usłyszeć m.in. utwory „Poranek” oraz „Za wolność”, czy też „Historie zagubione” i „Idziemy w noc”. W odnowionej aranżacji wyjątkowo brzmiały tego dnia, co zgodnie podkreślali goście wydarzenia.

W okrągłą rocznicę wybuchu II WŚ politycy i samorządowcy przypominali o najważniejszych wartościach. Mowy okolicznościowe wygłosili m.in.: Wicewojewoda Violetta Porowska oraz posłowie Rajmund Miller i Janusz Sanocki.

Miłym akcentem było przyznanie 98-letniemu kombatantowi Panu Wacławowi Staszyńskiemu wyższego stopnia wojskowego. Pan Wacław urodził się na Kresach Wschodnich w woj. nowogródzkim. Od sierpnia 1944r. do kwietnia  1945r. walczył na froncie  w Wojsku Polskim, a od maja 45 roku do listopada 46 służył w NSZ. Do Nysy przyjechał pod koniec 46r. i zatrudnił się w fabryce samochodów, gdzie na początku produkowano szpitalne łóżka. Przez ponad 10 lat ukrywał się pod nazwiskiem Rodowolski w obawie przed komunistami, którzy aresztowali go w listopadzie 1946r. i tylko dzięki rodzinie żony udało się go uwolnić. Kiedy w końcu postanowił ujawnić swoje nazwisko żeby znaleźć rodzinę został uznany za wroga i nagminnie był przesłuchiwany przez UB, prokuraturę wojskową i milicję.

Aktu mianowania dokonali Wojskowy Komendant Uzupełnień w Brzegu  ppłk Andrzeja Mudraka wraz z Burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i Starostą Nyskim Andrzejem Kruczkiewiczem. Z kolei ppłk Krzysztof Wilczek - Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarządu Powiatowego w Nysie miał przyjemność w imieniu Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczyć medale okolicznościowe, które otrzymali m.in. Burmistrz Nysy i Starostwa Powiatu Nyskiego.

W imieniu władz miasta serdecznie dziękujemy mieszkańcom za przybycie oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tak podniosłego wydarzenia, w szczególności kierownictwu i pracownikom Nyskiego Domu Kultury, pocztom sztandarowym, młodzieży szkolnej oraz harcerzom Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nysa.

Andrzej Babiński

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech