Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 10 lipiec 2019 14:28

Dni Twierdzy Nysa 2019

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Pod koniec lipca wojska Napoleona znów spróbują zdobyć Nysę. Przed nami Dni Twierdzy Nysa. Atrakcji będzie co niemiara, w programie m.in. Bitwa Morska, Nocne Manewry Ogniowe i przede wszystkim Bitwa o Twierdzę Nysa....

Przed nami Dni Twierdzy Nysa. Atrakcji będzie co niemiara, w programie m.in. Bitwa Morska, Nocne Manewry Ogniowe i przede wszystkim Bitwa o Twierdzę Nysa.

Włos nikomu z głowy nie spadnie, ale zacięta bitwa na pewno przyciągnie fanów mocnych wrażeń, nie tylko tych zainteresowanych wojskiem. Pod koniec lipca poczujemy, jakbyśmy cofnęli się o dwa wieki do czasów wojen napoleońskich. Wielki „mały kapral” znów wprowadzi do naszego miasta swych żołnierzy, by przełamać opór obrońców i zdobyć twierdzę. Nim jednak tumany kurzu i bitewne okrzyki uniosą się nad Fortem II, zobaczymy efektowny przemarsz wojsk ulicami miasta i musztrę paradną. Rzecz jasna, później napięcie niczym w klasykach Hitchcocka będzie już tylko rosnąć.

O godzinie 18.00 kulminacyjny punkt programu - Bitwa o Twierdzę Nysa. W inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 roku wezmą udział miłośnicy historii występujący w umundurowaniu regimentów z tamtego okresu. Będą wybuchy, okrzyki wojenne, zacięte starcia i salwy armatnie. Gdy opadnie bitewny kurz, po zapadnięciu zmroku czeka nas barwne widowisko batalistyczne - Nocne Manewry Ogniowe.

Fort Nr II (były poligon wojskowy)

od godz.15.00  Festyn Forteczny

  • - spotkanie z Cesarzem i żołnierzami
  • - pokaz mody strojów historycznych
  • - prezentacje multimedialne o Twierdzy Nysa i Legii Polsko Włoskiej
  • - zwiedzanie Fortu II z przewodnikami
  • - wystawa forteczna
  • - gry i zabawy dla dzieci i dorosłych
  • - zabawa z didżejem
  • - bufet, gastronomia
  • - stragany tematyczne

Godz.18.00 – BITWA O TWIERDZĘ NYSA

Inscenizacja bitwy z 1807 roku w wykonaniu miłośników historii wojskowej z Polski, Czech i Niemiec, występujących w umundurowaniu regimentów z okresu wojen napoleońskich.

Godz. 21.30 – NOCNA BATALIA OGNIOWA

Barwne widowisko batalistyczne o zmroku.

Godz. 23.00 zakończenie imprezy

Wydział Administracyjno-Organizacyjny