Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 08 kwiecień 2014 02:00

XX lat Hospicjum w Nysie

Napisał

W dniu 7 kwietnia 2014 roku nyskie Hospicjum Św. Arnolda Janssena obchodziło XX lecie istnienia. Gości powitał Ksiądz Wacław Leśnikowski, który jednocześnie jest Prezesem Stowarzyszenia Auxilium i kapelanem Hospicjum.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Biskup Paweł Stobrawa, Poseł RP Rajmund Miller, Starosta Nyski Adam Fujarczuk, Burmistrz Nysy Jolanta Barska, Opolska i śląska wojewódzka konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, Konsultant województwa dolnośląskiego dr n. med. Anna Orańska, przedstawiciele hospicjów m.in. z Warszawy, Krakowa, Kluczborka, osoby związane z wolontariatem w Hospicjum nyskim, pensjonariusze, nysanie.


 
 
Mszę świętą odprawił Biskup Paweł Stobrawa. Z okazji jubileuszu odbył się kameralny koncert muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie: Beata Toczek, Anna Miechkota, Kamila Brajewska, Krzysztof Sala i Janusz Toczek. 
|
Po 20 latach, od momentu powstania Hospicjum w  Nysie w niewielkim stopniu przypomina ono miejsce z 1994 roku. Dom, od 31 grudnia 2002 roku stanowiący własność Stowarzyszenia Auxilum był poddawany kolejnym remontom. Spełnia wymogi stawiane placówkom służby zdrowia, jednocześnie nie tracąc swego willowo - rodzinnego charakteru. Tym też nyskie Hospicjum się chlubi, iż mniej jest podobne do szpitala, a zdecydowanie bardziej do "normalnego" domu - domu, który może zastąpić umierającemu człowiekowi jego własny dom. Najważniejsi są jednak ludzi, którzy inicjują, tworzą i realizują Hospicjum.  Bo Hospicjum to określona rzeczywistość, która mogłaby istnieć - i często istnieje - bez własnego domu, ale nigdy bez ludzi. Przez 20 lat pod fachową i serdeczną opieką pielęgniarek i lekarzy, przebyło tutaj swój najtrudniejszy odcinek życia 4857 Pacjentów. W tym okresie w Hospicjum pracowało 41 pelęgniarek, 10 lekarzy, 4 psychologów, 3 fizykoterapeutów, 7 salowych, 3 konserwatorów i 2 kapelanów.
Z okazji jubileuszu XX lecia Hospicjum  w  Nysie  na ręce Księdza Wacława Leśnikowskiego zaproszeni goście złożyli podziękowania, gratulacje oraz wyrazy najwyższego szacunku i uznania za realizację ogromnego dzieła, będącego efektem poświęcenia, zaangażowania i determinacji członków Stowarzyszenia AUXILIUM.
         Hospicjum to gościna w sercu - mówił Starosta Nyski Adam Fujarczuk. To rzeczywistość pełna miłości, ale przede wszystkim wiary i nadziei – nadziei, która nie pozwala zapomnieć, że czasem w małych radościach mieszka wielka istota.  Wszyscy znamy doskonale słowa księdza Jana Twardowskiego – „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”  Tu, w tym miejscu, w Hospicjum, brzmią one jeszcze bardziej przejmująco i jeszcze bardziej trafiają do naszych serc i naszej wyobraźni.
Życzę  Państwu dużo siły i nieustającej odwagi stania przy drugim człowieku w najtrudniejszych dla niego chwilach. Proszę przyjąć życzenia ciepła i ludzkiej życzliwości, odrobiny światła w mroku i radości w smutku. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pięknego Jubileuszu. Jestem przekonany, że nie zabraknie Państwu motywacji i determinacji do pełnienia wśród chorych i ich rodzin tej niezwykle szlachetnej służby.
Niech dobro, którym na co dzień otaczacie najbardziej potrzebujących, wraca do Państwa z podwójną siłą.
Podopiecznym Hospicjum życzę siły do walki z chorobą i bycia w otoczeniu ludzi kochających - życzył Starosta.
  Rzecznik Prasowy, Edyta Bednarska-Kolbiarz
Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)