Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 czerwiec 2019 12:55

Nowa specjalność na nyskiej uczelni

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Psychodietetyka to nowa specjalność na nyskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, którą będą mogli wybrać studenci dietetyki....

Nową specjalność na kierunku dietetyka będą mogli wybrać studenci nyskiej uczelni. Psychodietetyka łączy wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki dotyczącą oceny sposobu żywienia, stanu odżywienia z wiedzą o psychice człowieka. Opiera się ona na obserwacji zachowań ludzkich związanych z pobieraniem pokarmów i powielaniem pewnych algorytmów zachowań w różnych sytuacjach życiowych, np. pod wpływem silnego stresu.

Nowa specjalno[ na nyskiej uczelni

Specjalista psychodietetyk kieruje swoje usługi zarówno do zdrowych, jak i chorych osób. Strategia pracy opiera się na proponowaniu indywidualnych rozwiązań problemów pacjenta tj. ustalaniu strategii zmiany nawyków żywieniowych w oparciu o wywiad żywieniowy i testy psychologiczne.

Psychodietetyka nazywana jest także psychologią odchudzania się, gdzie nacisk kładzie się na dobór odpowiedniej zbilansowanej diety dla chorego i rozmowę uświadamiającą motywy” zajadania stresu”, jak również zrozumienie emocjonalnych uwarunkowań dotyczących problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Lista przedmiotów na specjalności psychodietetyka:

  • - motywacja i komunikacja w poradnictwie żywieniowym
  • - terapia osób z zaburzeniami odżywiania
  • - psychologia odżywiania
  • - żywienie różnych grup ludności
  • - dietoprofilaktyka
  • - zajęcia praktyczne z dietoprofilaktyki

Informacja: PWSZ w Nysie