Aktualności z Nysy

Polish Czech English German

Przeczytaj nowości z Nysy i powiatu nyskiego ...

 • Trwa nabór do batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej

  Trwa nabór do batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej

  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brzegu prowadzi nabór do 171 batalionu lekkiej piechoty w Brzegu. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy czekali na powstanie jednostki na terenie Opolszczy

 • Ruszył remont ul. Kolejowej

  Ruszył remont ul. Kolejowej

  Od dzisiaj trwają prace związane z modernizacją ul. Kolejowej. To kolejny etap remontu centrum Nysy. Ulica została zamknięta, a ciężki sprzęt już pracuje. W przeciwieństwie do Wrocławskiej

 • Warsztaty dla „frankowiczów” - bezpłatne porady prawne

  Warsztaty dla „frankowiczów” - bezpłatne porady prawne

  18 lutego o godz. 17.00 w Urzędzie Miejskim w Nysie odbędą się warsztaty frankowe, które są formą bezpłatnych porad prawnych dla osób w regionie, które wzięły kredyt waloryzowany lub inde

 • Tabliczki informacyjne przybliżą historię Nysy

  Tabliczki informacyjne przybliżą historię Nysy

  W Nysie pojawiło się 10 tabliczek informacyjnych ,,Poznaj historię”. Znaleźć je można na Bastionie Świętej Jadwigi, przy Bramie Wrocławskiej, Bramie Ziębickiej, Pięknej Studni, Bazylice p

 • Dyskusja o Nyskiej Drodze św. Jakuba

  Dyskusja o Nyskiej Drodze św. Jakuba

  Urząd Miejski w Nysie wraz z Diecezjalnym Domem Formacyjnym w Nysie zorganizował w Domu Formacyjnym spotkanie robocze dotyczące stanu aktualnego oraz możliwości rozwoju Nyskiej Drogi św. Jakuba.

 • Wielka bitwa husycka pod Nysą w 1428r - wykład

  Wielka bitwa husycka pod Nysą w 1428r - wykład

  Fakty oraz legendy związane z „Wielką bitwą husycką pod Nysą w 1428 roku” przedstawił podczas wykładu otwartego Anatol Bukała. Prelekcja odbyła się w czwartek, 6 lutego, w Muzeum Powiato

 • Ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli PCPR i MOPR

  Ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli PCPR i MOPR

  Aktualna sytuacja pomocy społecznej, wzajemna współpraca oraz uregulowania prawne – między innymi na te tematy dyskutowali uczestnicy spotkania Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowy

 • Komunikat – barwienie wody sieciowej przez NEC

  Komunikat – barwienie wody sieciowej przez NEC

  W najbliższych dniach woda w sieci ciepłowniczej NEC-Nysa może zmienić kolor. Nie jest to jednak wynik awarii, a badanie szczelności infrastruktury ciepłowniczej. Jeśli ktoś zobaczy płynącą

 • Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfiego w Muzeum

  Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfiego w Muzeum

  W piątek, 7 lutego, w Muzeum Powiatowym w Nysie odbył się wernisaż wystawy "Węgierska dusza i wyobraźnia"....

 • Ferie w Muzeum

  Ferie w Muzeum

  Podczas tegorocznych ferii zimowych, Muzeum Powiatowe w Nysie przygotowało szereg propozycji – dla uczestników indywidualnych wraz z opiekunami, a także dla grup zorganizowanych:..

poniedziałek, 17 czerwiec 2019 14:11

VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne 6-7 VII

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Do 29 września w Muzeum Powiatowym w Nysie można podziwiać monety i medale biskupów wrocławskich - książąt nyskich, a już w lipcu (6-7.07) w Nysie odbędzie się VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne....

Do 29 września w Muzeum Powiatowym w Nysie można podziwiać monety i medale biskupów wrocławskich - książąt nyskich, a już w lipcu (6-7.07) w Nysie odbędzie się VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne.

O wydarzeniu opowiada Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.

">

VII Midzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne


Program VII Sympozjum WZN

SOBOTA 06 VII 2019 r.

10:00 – 10:30 Uroczyste otwarcie i powitanie uczestników VII Sympozjum i Spotkania Autorów WZN – Kazimierz Choroś (Red. WZN) i Edward Hałajko (dyr. Muzeum Powiatowego w Nysie). Prezentacja programu – zasady organizacji, cele i plany na przyszłość. Autoprezentacja uczestników.

10:30 – 12:30 Sesja I – cz. 1: „Motywy religijne w mennictwie śląskim”

 • SI.1. Edward Hałajko (Muzeum Powiatowe w Nysie): Monety i medale biskupów wrocławskich – książąt nyskich.
 • SI.2. Arkadiusz Muła (Muzeum Regionalne w Jaworze): Emitent – humanista – mecenas. Znamiona renesansu w stolicy księstwa biskupiego.
 • SI.3. Witold Nakielski (PTN Łódź): Włócznia św. Maurycego na polskich monetach wczesnośredniowiecznych.
 • SI.4. Barbara Butent-Stefaniak (ZNiO Wrocław): Najstarsze monety śląskie z wizerunkiem św. Jana.

15:00 – 16:00 Sesja I – cz. 2: „Motywy religijne w mennictwie śląskim”

 • SI.5. Grzegorz Skąpski (PTN Katowice): Motywy religijne na kwartnikach śląskich.
 • SI.6. Robert Pieńkowski (PTN Wrocław): Treści sakralne monet i medali Piastów legnicko-brzesko-wołowskich w średniowieczu i czasach nowożytnych.

16:30 – 18:30 Sesja II: „Piastowskie mennictwo księstw śląskich

 • SII.7. Borys Paszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski): Książę wrocławski czy książę Wratysław?
 • SII.8. Zbigniew Bartkowiak (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu): Jeszcze o denarze Bolesława Krzywoustego typu II - numizmatycznie, epigraficznie i artystycznie.
 • SII.9. Zbigniew Kaleta (Czechy): Mennictwo księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji.
 • SII.10. Józef Dembiniok (Muzeum w Chorzowie): Książęca miłość. Dwa medale arcyksiężnej Marii Krystyny i księcia saskocieszyńskiego Alberta w zbiorach Muzeum w Chorzowie.

NIEDZIELA 07 VII 2019 r.

09:00 – 13.00 Sesja III: „Monety i medale śląskie w zbiorach muzealnych”

 • SIII.11. Magdalena Karnicka (Muzeum Narodowe we Wrocławiu): Najciekawsze monety biskupów wrocławskich w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
 • SIII.12. Krystian Książek (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie): Zwitki brakteatów ze skarbu średniowiecznego z Głogowa.
 • SIII.13. Ilona Matejko-Peterka (Slezská univerzita v Opavě, Slezské zemské muzeum v Opavě, Czechy): Numizmatyczne źródła do dziejów księstwa oleśnicko-wirtemberskiego w zbiorach Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie.
 • SIII.14. Marzena Grochowska-Jasnos (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie): Salvator Mundi na talarze Gustawa Adolfa z 1617 r. ze skarbu monet nowożytnych z Głogowa.
 • SIII.15. Elżbieta Baran (ZNiO Wrocław): Głowa i postać stojąca św. Jana Chrzciciela na monetach księstwa nyskiego biskupów wrocławskich w zbiorach ZNiO we Wrocławiu.
cpr certification online
cpr certification onlineCPR certificationcpr certification online