Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 16 czerwiec 2014 02:00

Wojewódzkie otwarcie sezonu nad Jeziorem Nyskim

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Policjanci Ogniwa Wodnego nyskiej policji rozpoczęli swoją służbę na terenie Nyskiego Ośrodka Rekreacji . W dniu 16 czerwca przy nowo powstałym Wojewódzkim Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego w Głębinowie odbyło się otwarcie sezonu....

Wczoraj w obecności Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Ireny Doroszkiewicz, kadry kierowniczej opolskiej policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej, władz samorządowych gminy i powiatu, odbyło się uroczyste rozpoczęcie służby Sezonowego Ogniwa Wodnego Policji 2014 na nyskim i turawskim akwenie. Uroczystość odbyła się przy nowo powstałym Wojewódzkim Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego (WOPR Nysa) w Głębinowie. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad jeziorem nyskim czuwa dziesięciu funkcjonariuszy sezonowego ogniwa służby wodnego. Ogniwo funkcjonuje do 31 sierpnia. Policjanci z Nysy wspierani są przez funkcjonariuszy z KWP Opole.  Do służby będą kierowani również policjanci w ramach służb ponadnormatywnych (sfinansowanych przez Urząd Miejski w Nysie). Ponadto będą współpracować z WOPR Nysa oraz Państwową i Społeczną Strażą Rybacką.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Jak informuje Powiatowa Komenda Policji w Nysie, wakacje to czas wzmożonej pracy dla policyjnego ogniwa wodnego. Pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się, walczą z kłusownikami i biorą udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych prowadzonych na wodzie. Żeby stanąć za sterami biało-niebieskich łodzi musieli najpierw przejść odpowiednie przeszkolenie. Wielu z nich na co dzień pracuje w służbie patrolowej. Gdy przychodzi lato zamieniają radiowozy i mora na letnie umundurowanie i ruszają na jezioro. Legitymują się także przeszkoleniem z zakresu ratownictwa i pomocy przedmedycznej, aby w razie potrzeby udzielić profesjonalnej pomocy każdemu, kto znajdzie się w niebezpieczeństwie. Policjanci z ogniw wodnych zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu, jakim jest woda. Dlatego dyscyplinują nieostrożnych użytkowników skuterów wodnych, kontrolują wyposażenie jachtów wyruszających z marin, sprawdzają trzeźwość sterników, zwracają uwagę na bezpieczeństwo turystów korzystających z kąpielisk na plażach. Gdy zachodzi potrzeba natychmiast ruszają na pomoc znajdującym się w opresji. Czuwanie nad bezpieczeństwem wypoczywających to tylko jedna strona ich pracy. Drugą jest edukacja, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych.

Podczas uroczystości zorganizowano pokaz akcji ratunkowej przy współdziałaniu wszystkich służb.

image

image

image

image

image

image

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)