Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
piątek, 26 kwiecień 2019 10:46

Patriotyczna i aktywna majówka

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. To świetna okazja, by wypocząć i pobyć z bliskimi. Warto spędzić ten czas aktywnie. W naszym mieście nie będzie brakować ku temu okazji....

 Czeka nas m.in. piknik w NDK, a także tradycyjne obchody związane ze Świętem Flagi i Konstytucji 3 maja.

Dumni z biało-czerwonej

">

2 maja znów najważniejsza będzie nasza flaga. Biało-czerwone dumnie załopocą na wielu polskich domach, instytucjach i w naszych rękach.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Obchodzimy je od 2004 r. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się m.in. rodzinny piknik w Nyskim Domu Kultury (ze względu na zapowiadane deszcze).
W programie wiele atrakcji - rodzinne zawody, zespoły taneczne, zespoły wokalne czy gry terenowe.

Nasza Konstytucja

Dzień później czekają nas z kolei tradycyjne obchody Święta Konstytucji 3 maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Uchwalona w 1791r. konstytucja była bardzo nowatorskim dokumentem jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła wolną elekcję i liberum veto. Jej twórcami byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Główne obchody święta Konstytucji odbędą się pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Patriotyczna i aktywna majówka

Wydział Administracyjno-Organizacyjny