Punktualnie o godz. 18-tej, w wypełnionej publicznością sali koncertowej rozpoczęły się III NYSKIE SPOTKANIA CHÓRALNE 2014. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni honorowi goście, wśród nich władze naszego miasta i powiatu Pani Jolanta Barska - Burmistrz Nysy oraz Pan Adam Fujarczuk – Starosta Nyski.
Na początek chóry zaśpiewały popularny kanon „Dona Nobis Pacem”.
Jako pierwszy, zaprezentował się chór Camerata Nysa pod dyrekcją Pani Ewy Wróblewskiej.W koncertowym programie znalazły się utwory polskiego i włoskiego renesansu oraz pieśni ludowe.
Do „Cameraty Nysa” dołączył chór „Talis Cantus”, by zaśpiewać wspólnie pieśń „Modlitwa Marii Merkert” - muzyka A. Rękas, tekst o. H. Kałuża SVD.
Dobrze znany i lubiany w Nysie chór Talis Cantus z Otmuchowa pod dyrekcją Pani Bronisławy Kozubek – Treli, postanowił w tym roku przedstawić nam swoje mniej znane oblicze i zaprezentował się w programie patriotyczno – ludowym.
Kolejnym punktem programu była przygotowana muzyczna niespodzianka - wspólne śpiewanie z publicznością, które poprowadził Pan Andrzej Rękas. Wszyscy z ochotą zaśpiewali quodlibet (forma żartu muzycznego, która polega na współbrzmieniu różnych melodii) złożony z pieśni „Hej, sokoły” i „Marsz, marsz Polonia”.
Ostatnią część sobotniego wieczoru wypełnił występ czeskiego Chóru Miasta Vbrno pod Pradziadem.
Ponad 40-letnia historia zespołu to szereg muzycznych wydarzeń i sukcesów w konkursach i festiwalach w całej Europie. Z przyjemnością mogliśmy po raz pierwszy posłuchać ich w Nysie. Chór Miasta Vbrno pod dyrekcją Pana Leośa Sekaniny śpiewał głównie pieśni ludowe: czeskie, słowackie i z morawskiego Śląska. Swój program chór zakończył ukłonem w stronę publiczności, śpiewając po polsku dwie śląskie melodie „Czerwone jabłuszko” i „Siekierecka rąbie”.
Po wręczeniu dyrygentom pamiątkowych dyplomów, kwiatów i upominków chóry zakończyły koncert brawurowym wykonaniem kompozycji Gordona Younga „Alleluja”.
Na koniec dyrygenci, chórzyści i organizatorzy spotkali się przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, gdzie mieli okazję do wymiany wrażeń i nawiązania bliższych kontaktów. Uczestnicy wyrazili też zadowolenie z poziomu i organizacji NYSKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH oraz rosnącego z roku na rok zainteresowania publiczności.
Organizatorzy: Powiat Nyski, Stowarzyszenie Chór Camerata Nysa, Muzeum w Nysie
Podsumowanie opracował:Andrzej Rękas - kierownik organizacyjny NYSKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH