Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 11 czerwiec 2014 02:00

III Nyskie Spotkania Chórlane 2014r.

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

 

W sobotę 7 czerwca 2014r. gościnne mury nyskiego muzeum rozbrzmiewały pięknym śpiewem chórów, przygotowujących się do wieczornego koncertu. Podczas ostatniej próby dyrygenci opracowywali  trzy pieśni do wspólnego wykonania.

image

Punktualnie o godz. 18-tej, w wypełnionej  publicznością sali koncertowej rozpoczęły się III NYSKIE SPOTKANIA CHÓRALNE 2014.  Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni honorowi goście,  wśród nich władze naszego miasta i powiatu Pani Jolanta Barska - Burmistrz Nysy oraz Pan Adam Fujarczuk – Starosta Nyski.

image                       Na początek chóry zaśpiewały popularny kanon „Dona Nobis Pacem”.

 

image Jako pierwszy, zaprezentował się chór Camerata Nysa pod dyrekcją Pani Ewy Wróblewskiej.W koncertowym programie znalazły się utwory polskiego i włoskiego renesansu oraz pieśni ludowe.

image Do  „Cameraty Nysa” dołączył  chór „Talis Cantus”, by zaśpiewać wspólnie pieśń  „Modlitwa Marii Merkert”  - muzyka  A. Rękas,  tekst o. H. Kałuża SVD.

image Dobrze znany i lubiany w Nysie chór Talis Cantus z Otmuchowa pod dyrekcją Pani Bronisławy Kozubek – Treli, postanowił w  tym roku przedstawić nam swoje mniej znane oblicze i  zaprezentował  się w programie  patriotyczno – ludowym.

image Kolejnym punktem programu była przygotowana muzyczna niespodzianka - wspólne śpiewanie z publicznością, które poprowadził Pan Andrzej Rękas. Wszyscy  z ochotą zaśpiewali quodlibet  (forma żartu muzycznego, która polega na współbrzmieniu różnych melodii) złożony z pieśni „Hej, sokoły” i „Marsz, marsz Polonia”.

image

image Ostatnią część sobotniego wieczoru wypełnił występ czeskiego Chóru Miasta Vbrno pod Pradziadem.

 

Ponad 40-letnia historia zespołu to szereg muzycznych wydarzeń  i sukcesów w konkursach i festiwalach w całej Europie. Z przyjemnością mogliśmy po raz pierwszy posłuchać ich w Nysie. Chór Miasta Vbrno pod dyrekcją Pana Leośa  Sekaniny śpiewał głównie pieśni ludowe: czeskie, słowackie i z morawskiego Śląska. Swój program chór zakończył ukłonem w stronę publiczności, śpiewając po polsku dwie śląskie melodie „Czerwone jabłuszko” i „Siekierecka rąbie”.

 image Po wręczeniu dyrygentom  pamiątkowych dyplomów, kwiatów i upominków  chóry  zakończyły koncert  brawurowym wykonaniem kompozycji Gordona Younga „Alleluja”.

Na koniec dyrygenci, chórzyści i organizatorzy spotkali się przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, gdzie mieli okazję do wymiany wrażeń i nawiązania bliższych kontaktów. Uczestnicy wyrazili też zadowolenie z poziomu i organizacji  NYSKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH oraz rosnącego z roku na rok zainteresowania publiczności.

Organizatorzy: Powiat Nyski, Stowarzyszenie Chór Camerata Nysa, Muzeum w Nysie

Podsumowanie opracował:Andrzej Rękas - kierownik organizacyjny NYSKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)