Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 11 czerwiec 2014 02:00

XXVIII Zjazd Tarnopolan odbywał się w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Ponad 80 osób uczestniczyło w dniach 5-8 czerwca w XXVIII Koleżeńskim Zjeździe Tarnopolan w Nysie. Oficjalna uroczystość odbyła się 7 czerwca w auli Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego. Organizacją Zjazdu zajmowała się Janina Stadnik z Nysy. Honorowy patronat objęli: marszałek województwa Andrzej Buła, starosta Adam Fujarczuk i burmistrz Nysy Jolanta Barska. Wśród gości z Tarnopola byli m.in.: ks. Andrzej Malig, proboszcz parafii w Tarnopolu, Piotr Fryz, prezes PTKO w Tarnopolu i Dariusz Markiewicz, nauczyciel j. polskiego w Tarnopolu.

Okolicznościowe spotkanie w auli diecezjalnej szkoły rozpoczęli Janina Stadnik i sekretarz Michał Baziuk. Potem głos zabierał m.in. przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak. Kluby Tarnopolan działające przy Towarzystwach Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich organizują corocznie koleżeńskie spotkania swoich członków w różnych miejscowościach Polski. W ubiegłych latach taki Zjazd trzykrotnie organizowany były w Krzeszowicach koło Krakowa, wcześniej w Dobczycach, w Zakopanem, w soli koło Rajczy, wielokrotnie w Ustroniu. W tym naszym rejonie Polski Zjazd organizowany jest po raz pierwszy.

image                                                               

Goście z Tarnopola

image                                   

Rozpoczęcie Zjazdu - Janina Stadnik i Michał Baziuk

image

image

image

- Celem Zjazdów jest nie tylko spotkanie z koleżanką i kolegą ze szkolnych lat, ale również zwiedzanie i poznawanie historii miast i okolic – mówi Janina Stadnik. Koło Tarnopolan jest niewielkim ogniwem w dziele przywracania pamięci, popularyzacji wiedzy i podtrzymywania więzów z ziemią, na której urodzili się i która przez swoje bogactwo kulturowe wpisała się w historię wielu narodów. Spotkania takie służą integracji Tarnopolan oraz przekazywaniu tożsamości młodemu pokoleniu. "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości" – mawiał Józef Piłsudski. - Niemal co druga rodzina  w Polsce związana jest z Kresami Wschodnimi II Rzeczypospolitej, najczęściej przez swoich przodków, którzy tam mieszkali, kształcili się i pracowali. Niewiele pozostało po nich rodzinnych pamiątek, czas coraz bardziej zaciera tamte ślady, odchodzą od nas ostatni świadkowie, którzy zachowali w pamięci obraz tamtych ziem i wydarzeń - mówiła podczas wystąpienia Janina Stadnik organizatorka Zjazdu w Nysie.

image

image

image

image

image

W czasie okolicznościowego spotkania wykład wygłosił ks. Grzegorz Kopija z Środy Śląskiej mówiąc o Madonnach Kresowych. Były wystąpienia zaproszonych gości i Tarnopolan. Na zakończenie część artystyczną zaprezentowała młodzież z Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem Anny Orlickiej i Anny Jurasz. Tarnopolanie zobaczyli także filmy promocyjne pt. „W Nysie podoba mi się”, prezentujące zabytki, szlaki turystyczne oraz imprezy odbywające się w gminie Nysa. Uczestnicy Zjazdu Tarnopolan zwiedzili także „Śląski Rzym”. 

image

image                                                      

Prezentacja filmów o Nysie

image

image

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)