Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
środa, 20 czerwiec 2018 13:07

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online

Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji ruszyła 1 czerwca 2018 r. Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty......

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję - wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór - pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Prościej. szybciej i wygodniej - to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Przede wszystkim rodzic, który będzie rejestrował narodziny musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, sprawdź jak to zmienić. Do rejestracji należy przygotować następujące informacje: nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka; nr aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jest się w związku małżeńskim).

Rejestracja w 5 krokach:

Na portalu: www.obywatel.gov.pl wybierz usługę, z której chce się skorzystać.

  • Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
  • Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
  • Krok 3: wpisujesz dane dziecka
  • Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)
  • Krok 5: podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym)

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Urząd Stanu Cywilnego

Ostatnio zmieniany piątek, 22 czerwiec 2018 14:22
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech