Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
piątek, 06 czerwiec 2014 02:00

Trwają inwestycje w Jędrzychowie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Budowa nowej drogi, oświetlenie uliczne, zaplecze dla zawodników przy boisku LZS i plac zabaw dla dzieci – to inwestycje realizowane w 2014r. w Jędrzychowie....

II etap budowy drogi w Jędrzychowie

Wjeżdżając do Jędrzychowa – wsi położonej blisko Nysy, atrakcyjnej do zamieszkania, o czym świadczy ilość wybudowanych domów - zwracamy uwagę na nową drogę, którą budowano w ubiegłym roku. Był to pierwszy etap realizacji gminnego zadania inwestycyjnego w starszej części wsi. Dojeżdżamy na teren budowy nowego odcinka w pobliżu sklepu i przystanku autobusowego. Wita nas sołtys wsi, Edward Domaradzki. W pobliżu trwa układanie kostki, pracuje ciężki sprzęt.

- Mieszkańcy czekali na drogę przez 12 lat, poprawi się wizerunek i bezpieczeństwo. Mieszkańcy są zadowoleni z budowy, bo dostrzeżono potrzeby Jędrzychowa – przyznaje sołtys. Po zakończeniu inwestycji ten zakątek wsi zmieni się nie do poznania. Utrudnienia potrwają do 15 lipca br., koszt drugiego etapu budowy drogi w Jędrzychowie wyniesie 415 tys. zł.

image                                  Droga w Jędrzychowie - po realizacji I etapu w 2013r.

image                                                Zjazdy do posesji mieszkańców

image                                   Zdjęcia z trwającej budowy nowej drogi w Jędrzychowie

image

image

image

image

image

Sołtys zabiera nas do samochodu, chcemy zobaczyć teren wsi oddalonej zaledwie kilka kilometrów od Nysy. Edward Domaradzki pokazuje nam nowe osiedla domków jednorodzinnych. Budownictwo rozwija się tu niezwykle dynamicznie. Przy nowo powstałych domkach, są gruntowe drogi. Wykonano już kanalizację, w 2014r. zamontowano oświetlenie przy ul. Wiejskiej i Radzikowickiej. - Projekt oświetlenia tych ulic sfinansowano z funduszu sołeckiego, a samą budowę finansuje Gmina Nysa – mówi sołtys wsi.Ponieważ powstają nowe domki jednorodzinne przy ulicach: Wiejskiej, Radzikowickiej oraz Kolibrowej pojawi się w najbliższych latach konieczność realizacji kolejnych zadań drogowych.

                                        Nowe oświetlenie przy osiedlach domków jednorodzinnych image

image

Inwestycje na boisku LZS Jędrzychów – zaplecze dla zawodników

Przy boisku LZS Jędrzychów spotykamy się z prezesemJanuszem Tomaszewskim. 11 lat temu został założony klub sportowy. Po niwelacji płyty boiska w 2005 roku sprowadzono stare baraki letniskowe, które zostały zaadoptowane pod szatnie i biuro sędziów. Obiekt dziś jest w całości ogrodzony, było to możliwe z funduszu sołeckiego. Gmina finansowała w części zakup łapacza za bramkami, który był niezbędny ze względu na bliskość budynków mieszkalnych. Klub sportowy osiąga coraz lepsze wyniki. W 2012 roku awansował do A klasy rozgrywkowej. Aby otrzymać licencję na rozgrywanie zawodów mistrzowskich w tej klasie niezbędne było postawienie budynku socjalnego z kanalizacją, dostępem do zimnej i ciepłej wody oraz pełnym zapleczem dla zawodników i sędziów. Kontener postawiony został w marcu 2014r. Gmina Nysa przeznaczyła na ten cel ponad 124 tys. zł. - Zanim uzyskaliśmy licencję na grę w klasie A 1,5 roku graliśmy na obiekcie Stali przy ul. Kraszewskiego, a w Jędrzychowie odbywały się treningi. Było to bardzo uciążliwe i kłopotliwe – przyznaje Janusz Tomaszewski. Pierwszy mecz z licencją na boisku w Jędrzychowie rozegrany został wiosną 2014r. Niezbędne jest postawienie drugiej części pawilonu dla drużyny gości i sędziów. Będzie to 2 etap gminnej inwestycji, już mniej kosztowny, ponieważ wcześniej wykonano instalację wodno – kanalizacyjną. Drużyna z Jędrzychowa liczy dziś ok. 45 zawodników. Drużyna młodzieżowa rozpocznie rozgrywki od miesiąca września 2014r. Wszystkie miecze rozgrywane są w niedziele, bo tego życzą sobie mieszkańcy. - W godzinach popołudniowych przez cały tydzień dzieci i młodzież uprawiają grę w piłkę nożną. Przychodzą też rodzice. Ten obiekt żyje i jest otwarty dla mieszkańców. Na mecze przychodzą ci, którzy tu długo mieszkają oraz nowi mieszkańcy Jędrzychowa. Frekwencja jest dość duża w porównaniu z innymi klubami. Oprócz rozgrywek piłkarskich przy boisku LZS organizowanych jest wiele innych imprez z różnych okazji. Mamy już teren pod budowę wiaty grillowej z możliwością organizowania zabaw tanecznych – opowiada sołtys Jędrzychowa.

image

image

image

image          

image

Plac zabaw w Jędrzychowie

 Ze stadionu miejscowego klubu udajemy się z powrotem w okolice świetlicy wiejskiej. W pobliżu montowane są właśnie urządzenia nowego placu zabaw dla dzieci. Dnia 21 maja odbyła się instalacja urządzeń. – Plac dla dzieci jest potrzebny, bo Jędrzychów zamieszkuje coraz więcej młodych mieszkańców, stąd potrzeba modernizacji – mówi Edward Domaradzki. Firma Muller Jelcz-Laskowice wykonała montaż urządzeń zabawowych w miejsce zużytych i rozebranych urządzeń. Dzieci mogą korzystać z nowego zestawu zabawowego ze ślizgawką, lokomotywy z wagonikiem. Jest piaskownica, huśtawka dla dzieci młodszych oraz huśtawka wagowa. Sołectwo Jędrzychów przeznaczyło na ten cel kwotę 36 701 zł. Kwota pochodzi z tegorocznego budżetu oraz zaoszczędzonych pieniędzy z 2013 roku.

image

image

image

image

image

Artur Pieczarkarzecznik prasowyUrzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)