Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 12.221 zł i jest dotowany przez Fundację PZU.
Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska zwyciężył w konkursie dotacyjnym „PZU z kulturą”, mającym na celu ułatwienie dzieciom i młodzieży szkolnej z małych miejscowości dostępu do szeroko pojętej kultury, w szczególności kultury wysokiej. Fundacja PZU wspiera finansowo organizację interesujących i rozwijających wyjazdów połączonych z wizytami w instytucjach kultury, takich jak: muzea, teatry, opery, galerie, itp. W tegorocznej edycji konkursu „PZU z kulturą” Fundacja PZU przyznała dotację 53 organizacjom z całej Polski.
Projekt „Czym skorupka za młodu…” zakłada cykl sześciu kształcących wyjazdów do instytucji kultury wysokiej w Opolu i we Wrocławiu. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe: 6-9 lat oraz 10-13 lat odwiedzać będą kolejno teatr, filharmonię i operę. Projekt realizowany będzie do końca 2014 r.
W maju i czerwcu beneficjenci projektu odkrywają teatr i poznają jego magię. 28 maja 2014 r. pierwsza, 45-osobowa grupa dzieci z Białej Nyskiej pojechała do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl „Światełko” i wzięła udział w lekcji teatralnej „Narodziny lalki”.
Przedstawienie „Światełko” to opowieść o przygodach i emocjach rzeczy i zabawek należących do małej dziewczynki, które muszą się zmierzyć z brakiem najbliższej im osoby, która nagle znika z dziecięcego pokoju. Utrzymane w konwencji baśni przedstawienie dotyka arcytrudnego tematu, jakim jest śmierć. Dostarczając małym widzom powodów do uśmiechu i radości, delikatnie prowadzi ich do finału oświetlonego nadzieją, że otoczeni miłością, gdy los tak chce, odchodzimy w inny, wspaniały świat. Po spektaklu, podczas lekcji teatralnej dzieci poznały historię teatru i sposoby ożywiania różnych rodzajów lalek. Pod kierunkiem aktorów lalkarzy mogły same spróbować trudnej sztuki animacji.
23 czerwca druga grupa dzieci pojedzie do Teatru Kochanowskiego w Opolu na spektakl pt. „Opowieści z Narni”, który zabierze młodych widzów w czarodziejską podróż pełną przygód, by mogli odkryć nowe światy, postaci, czas i przestrzenie. Przed przedstawieniem dzieci zwiedzą wszystkie sceny i pomieszczenia teatru, by poznać jego strukturę i tajemnicę. Projekt kontynuowany będzie po wakacjach.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska