Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 12 marzec 2018 23:21

Nyscy bracia kurkowi uczcili 80-lecie ogłoszenia 5 Prawd Polaków spod znaku Rodła

Napisał

W Opolu 5 marca uczcili 80. rocznicę ogłoszenia 5 Prawd Polaków spod znaku Rodła. W uroczystościach wzieli udział bracia kurkowi z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Nysie...

Po odśpiewaniu hymnu państwowego na placu Wolności z 80 zniczy ustawiono znak Rodła. Jak zaznaczano, Prawdy są uniwersalne i warto uczyć ich młode pokolenia, które często nie wiedzą kim są.

- Z tego wielkiego dziedzictwa wypada nam wszystkim korzystać - mówi Tadeusz Szczyrbak, organizator uroczystości, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu. - W roku 100. rocznicy odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości, te prawdy Polaków mają głębię, mają przesłanie, uniwersalność. Mogą stanowić trwałą opokę nas, jako Polaków, jako narodu Polskiego w XIX wieku. Są w niczym niezdezaktualizowane, a dla wielu osób jeszcze bardziej aktualne i potrzebne niż wtedy, 80- lat temu.

Przy pomniku o Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego zgromadzili się uczniowie opolskich szkół, a także przedstawiciele rodzin Rodła. Nie pojawili się przedstawiciele władz lokalnych. - Musimy przekazywać wartość tych prawd młodym pokoleniom - dodaje Henryk Wierny, prezes klubu Rodła w Opolu. - Chcemy to rozpropagować, chcemy udać się do szkół, szczególnie tu, opolskich, że by tę ideę patriotyzmu, kultury, istnienia Związku Polaków w Niemczech propagować wśród młodzieży. Udało nam się wydrukować tych pięć Prawd Polaków dla młodzież i te buttony, które sobie poprzypinali, mamy również statuty. Chcemy zaproponować Młodzieżowe, czy Szkolne Koła Klubów Rodła.

">

Informacja: Radio Opole

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech