Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy

Projekt „Rodzimy w opolskim” - badania prenatalne

Projekt unijny „Rodzimy w opolskim” kierowany jest do wszystkich mieszkanek naszego województwa, szczególnie ciężarnych, matek i ich dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia. Program już działa i potrwa do 2019 roku. Na rzecz kobiet świadczone są......

Program już działa i potrwa do 2019 roku. Na rzecz kobiet świadczone są różnorodne usługi, w tym:- spotkania edukacyjne dla ciężarnych, które nie ukończyły 21. tygodnia ciąży,- przeprowadzanie badań prenatalnych wśród kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia,- ponadstandardowa opieka położnej,- poradnictwo laktacyjne,- wsparcie rozwoju dziecka między innymi w zakresie rozwoju psychosomatycznego,- wsparcie dla rodziców doświadczonych stratą dziecka i oczekujących dziecka z wadą letalną,- szczepienia przeciwko pneumokokom,- telefon dla życia i dom życia, czy całodobowy "telefon zaufania", pod którym kobieta otrzyma pomoc i/lub zostanie pokierowana w miejsce, gdzie uzyska wsparcie psychologiczne, materialne, prawne itp.

Obecnie na terenie Nysy i Opola prowadzone są badania prenatalne dla kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia. Projekt obejmuje USG genetyczne, które umożliwia wykrycie takich wad genetycznych, jak: zespół Downa, Edwardsa i Patau; bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, karłowatość.

Badanie obejmuje także badania biochemiczne z krwi (test podwójny).

Te nieinwazyjne badania prenatalne są wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży. Kobiety zainteresowane możliwością ich przeprowadzenia, mogą zgłaszać się wcześniej, już ok. 10. tygodnia ciąży. Umożliwi to bezpieczne dobranie terminu wizyty, aby nie wykroczyć poza zalecany czas na wykonanie badań.

W ramach projektu można skorzystać także z tzw. badania połówkowego (między 21. a 26. tygodniem ciąży).

Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 577 999 037 i na stronie www.rodzimywopolskim.pl

Informacja - biuro prasowe Rodzimy w opolskim

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech