Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy

Oświadczenie Burmistrza ws. Przedszkola Niepublicznego "Teddy"

Oświadczenie Burmistrza w związku z pojawieniem się w ostatnim czasie w mediach artykułów dotyczących planów utworzenia w części budynku po byłym gimnazjum w Nysie nowego przedszkola....

imageW związku z pojawieniem się w ostatnim czasie w mediach artykułów dotyczących planów utworzenia w części  budynku po byłym gimnazjum w Nysie nowego przedszkola, oświadczam, że: 

1. Od 1 września br. każda gmina jest zobligowana do zagwarantowania miejsc w przedszkolach dla trzylatków. W gminie Nysa to ponad 450 dzieci. Po zmianie ustawy dotyczącej wieku szkolnego, przedszkola muszą zapewnić także miejsca dla wszystkich sześciolatków. Miasto, w obecnie funkcjonujących przedszkolach, nie posiada takich możliwości. Utworzenie dodatkowej placówki w Nysie w dużej mierze rozwiązuje ten problem. 

2. Planowane przedszkole to tzw. przedszkole „hybrydowe”. Inwestor pokrywa koszty remontowe związane z przystosowaniem budynku do potrzeb tego rodzaju placówki, koszty utrzymania budynku i amortyzacji oraz wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem (kilkanaście nowych miejsc pracy). Gmina natomiast przekazuje 100% dotacji na każde dziecko (585,97 zł). To bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla rodzin, ponieważ przedszkole nie pobiera czesnego od rodziców (opłaty tak jak w placówkach publicznych, tj. 1 zł/h powyżej 5 godzin oraz wyżywienie). Identyczny model z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach Polski i staje się coraz bardziej popularny. Dla gminy stanowi to duże ułatwienie. Nie przeznacza ona środków na inwestycje, a otrzymuje do rozdysponowania dobrej jakości miejsca przedszkolne. 

3. Budynek, w którym ma powstać placówka od kilku lat stoi pusty i niszczeje. Przez lata potencjalnych najemców zniechęcała konieczność realizacji kosztownego remontu. Od września ubiegłego roku aktywnie poszukiwałem, zachęcałem i informowałem o możliwości najmu. Zasady były jasno określone. Obiekt wymaga ogromnych nakładów finansowych. W nowym przedszkolu koszty adaptacyjne rzędu kilkuset tysięcy złotych poniesie w całości Inwestor. W czasie remontu lokal nie będzie też na siebie zarabiał, dlatego spółka miejska zaproponowała Inwestorowi preferencyjne warunki najmu pomieszczeń. Na podobnych warunkach będą wynajmowane pozostałe części budynku. 

4. Decyzję o współpracy z Inwestorem przedszkola podjąłem wyłącznie biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu placówek przedszkolnych oraz zadeklarowanie gotowości pokrycia w całości kosztów remontu powierzchni przeznaczonej na działalność. Sam pomysł otwarcia nowej placówki powstał jako odpowiedź na deficyt miejsc z przeznaczeniem na edukację dzieci przedszkolnych. 

Szczególną wartość dla Nysy stanowią ludzie. Miasto dokłada wszelkich starań, by stać się przyjaznym miejscem do zamieszkania - szczególnie dla rodzin z dziećmi. W tę ideę wpisują się również działania związane z otwarciem nowej placówki przedszkolnej na terenie gminy.

 

       

 

                   

                                                                                                       

                                                                                                    

Kordian Kolbiarz, 31.03.2017 r.

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech