Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 21 listopad 2016 19:57

„Przyhamuj – życie przed Tobą!”

W piątek, 18 listopada, w nyskim Carolinum odbyła się konferencja w ramach IV edycji Opolskiej Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj – życie przed Tobą!”. Od trzech lat kampania skupia się na poprawie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym...

 W tegorocznej edycji działania kierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego. Inicjatorem wydarzenia jest opolskie Kuratorium Oświaty.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nysie (Carolinum) w dniach od 14 do 18 listopada 2016 roku realizowany był projekt pod nazwą Tydzień Edukacji Prawnej i Bezpieczeństwa. W ramach tego wydarzenia zostały zorganizowane spotkania uczniów z mediatorem sądowym Bożeną Grębowiec, która przeprowadziła warsztaty z zakresu mediacji rówieśniczych.

Carolinum gościło również Sebastiana Bieguna prokuratora Prokuratury Rejonowej w Nysie oraz Ewę Kosowską-Korniak  rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, którzy omówili zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej osób nieletnich.

Problemy dotyczące bezpieczeństwa zostały przedstawione w czasie spotkania z wykładowcami Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dr. hab. inż. Markiem Kuliszem i dr. Winicjuszem Karwowskim. Prelegenci przybliżyli młodzieży istotę współczesnego bezpieczeństwa oraz omówili problematykę zagrożenia terrorystycznego we współczesnym świecie.

Natomiast 14 listopada 2016 r. ZSO w Nysie zorganizował Konkurs Wiedzy o Prawie. Podczas konferencji nagrodzono uczestników konkursu:

I miejsce Katarzyna Papuga z klasy 3H,

II miejsce Adriana Herjan z klasy 3H,

III miejsce Wojciech Batraniec z klasy 1 H i Patrycja Hejdak z klasy 2A.

Wyróżnienia otrzymali: Sara Kuraś z klasy 2h, Agata Małejki z klasy 2a i Anna Muzia.

Podczas piątkowej (18 listopada) konferencji temat dotyczący technik kierowania samochodem – ich wpływu na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego omówił Marcin Żurek – egzaminator WORD Opole.

Złote zasady FIA – przedstawił Marek Pańka – prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego.

Natomiast podinspektor Maciej Milewski mówił na temat bezpieczeństwa młodego kierowcy w ruchu drogowym.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech