Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
środa, 07 wrzesień 2016 23:08

Gmina inwestuje w place zabaw

Place zabaw to idealne miejsce do zabawy dla dzieci, ponieważ ożywiają i uatrakcyjniają codzienną zabawę, jednocześnie niosąc dzieciom wiele radości....

Place zabaw to idealne miejsce do zabawy dla dzieci, ponieważ ożywiają i uatrakcyjniają codzienną zabawę, jednocześnie niosąc dzieciom wiele radości. Na dodatek wspomagają rozwój fizyczny i psychiczny dzieci oraz sprzyjają kształtowaniu zachowań międzyludzkich. Dlatego plac zabaw to ważne miejsce dla rozwoju dziecka.

image

W tegorocznym budżecie duży nacisk położono na zadania doposażenia placów zabaw w gminie i w mieście.

Około 100 tysięcy złotych zostało przeznaczone na place zabaw przy placówkach oświatowych, zaś 150 tysięcy złotych na place w mieście i w sołectwach.

? Z najważniejszych zadań należy tutaj wymienić urządzenie placów zabaw oraz ich doposażenie w miejscowościach Domaszkowice, Głębinów, Goświnowice, Jędrzychów, Morów, Sękowice, Iława oraz Radzikowice, a także na osiedlu Podzamcze.- mówi Roman Mnich, Naczelnik Wydziału Rozwoju Infrastruktury i Zamówień Publicznych.

- Ponadto w ramach programu Zielone Podwórka wykonano nowy plac zabaw przy wspólnocie mieszkaniowej na ulicy Ujejskiego, a także doposażono plac zabaw przy ulicach Komisji Edukacji Narodowej, Gałczyńskiego i Wandy Pawlik. - dodaje Mnich. Łączna wartość wykonania placów zabaw w ramach programu Zielone Podwórka to koszt około 60 tysięcy złotych. 

image

Dodatkowo w ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Programów Alkoholowych wykonano dwa ogólnodostępne place zabaw usytuowane przy Szkole Podstawowej nr 10, a także przy ulicy Nowowiejskiej. W obu miejscach zostaną zatrudnieni animatorzy i pedagodzy ulicy. - W przyszłości w kolejnych dzielnicach Średnia Wieś, Górna Wieś będą powstawać nowe place zabaw. Mam nadzieję, że takie miejsca zabaw dla dzieci, spotkań, rekreacji będą służyły także rodzicom. ? mówi Marek Rymarz, Wiceburmistrz Nysy. 

image

Place zabaw poza funkcją rozrywkową, nastawioną na rozładowanie dziecięcej energii, pełnią również ważną funkcję socjalizacyjną i edukacyjną. Najmłodsi, obcując ze sobą, bawiąc się wspólnie, tworzą więzi, zależności i relacje niezbędne w prawidłowym procesie socjalizacji. Dzieci uczą się także konsekwencji, działania w określonych ramach, empatii i słuchania innych.

Wielką zaletą placów zabaw jest fakt, że znajdują się one na dworze. Jest to szczególnie ważne w dobie telewizji i Internetu. Czas intensywnego wzrostu dziecka wymaga zwiększonego zapotrzebowania na ruch na świeżym powietrzu. Poza tym, jeśli dziecko nauczy się aktywnie spędzać czas, jest duża szansa, że w przyszłości utrwali mu się to jako pozytywny nawyk z korzyścią dla jego zdrowia. 

 

Łukasz Bressa

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Urząd Miejski w Nysie

Ostatnio zmieniany środa, 07 wrzesień 2016 23:39
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech