Subregion Południowy jest zinstytucjonalizowaną formą partnerstwa, zawiązanego w celu realizacji projektu "Partnerstwo Nyskie 2020". Głównym zadaniem Stowarzyszenia będzie realizacja najważniejszych zadań wynikających z opracowywanych strategii: rozwoju, rozwoju społecznego, transportu i rynku pracy przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnych środków unijnych. Ma w tym pomóc formowane Biuro Stowarzyszenia z siedzibą w budynku Starostwa Powiatowego w Nysie, którego zadania omówiono na wczorajszym zgromadzeniu. Biuro zacznie swoją pracę w maju br. W lipcu br. siedziba Starostwa oraz Biura Stowarzyszenia przeniesie się do budynku przy ul. Parkowej.
W czasie spotkania omówiono także plan pracy Stowarzyszenia na najbliższy kwartał. – Chcemy aby Stowarzyszenie brało na siebie ciężar tego, aby członkowie z 17 samorządów mieli precyzyjne informacje i dokładne instrukcje n/t poszczególnych naborów. – powiedział w czasie spotkania etatowy członek Zarządu Powiatu Nyskiego, Daniel Palimąka.
Walne zgromadzenie stowarzyszenia było doskonałą okazją do zastanowienia się nad priorytetami w zakresie aplikowania o dostępne fundusze, a także nad zasięgiem poszczególnych projektów. Wiadomo już, że wszyscy beneficjenci z powodów trwających procedur nie zdążą w terminie na kolejny nabór środków z UE. Zdaniem zastępcy burmistrza Nysy - Piotra Bobaka kluczowe dla regionu jest wprowadzenie systemu zintegrowanego transportu zbiorowego obszaru funkcjonalnego Partnerstwo Nyskie 2020.
Stowarzyszenie SUBREGION POŁUDNIOWY zrzesza 3 powiaty: nyski, głubczycki i prudnicki oraz 14 gmin: Biała, Branice, Głubczyce, Głuchołazy, Grodków, Kietrz, Korfantów, Lubrza, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków, Prudnik, Skoroszyce.
Andrzej Babiński
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie