Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 19 kwiecień 2016 20:14

Sukces w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych....

g2 logoPierwsze ogólnopolskie finały konkursu CanSat organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska odbyły się 7-10 kwietnia 2016 roku na lotnisku Aeroklubu Starowolskiego oraz poligonie w Nowej Dębie. Do finału konkursu zakwalifikowało się siedem drużyn (sześć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych oraz jeden zespół gimnazjalny).

Zespół Gimnazjum nr 2  w Nysie - ?Wojtki?  otrzymał wyróżnienie za konstrukcję, która bezawaryjnie wykonała dwie misje, podczas  zrzutu z samolotu oraz wystrzelenia rakietą (lot na wysokość 2190 m, przeciążenie 13 G, prędkość rakiety 0,9 Macha). 

Skład zespołu: Lech Głazunow (opiekun), Sebastian Fudalej, Natalia Malinowska, Wiktoria Wieczorek, Maria Cholewicka, Julia Markiewicz, Agnieszka Klecza i Agnieszka Marchewka. Nazwa grupy związana jest z historią Wojtka ? syryjskiego niedźwiedzia brunatnego adoptowanego przez żołnierzy gen. Andersa. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino. 

image

 Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę ? zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne ? od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego. 

Nyski satelita mierzył temperaturę (dwa czujniki), ciśnienie i wilgotność powietrza. Zebrane dane były zapisywane na karcie pamięci oraz przesyłane drogą radiową do odbiornika, gdzie dane były powtórnie zapisywane na karcie pamięci oraz na dysku komputera. Uzyskane wyniki pomiarów zostały następnie opracowane i przedstawione podczas finałowej prezentacji zespołów. Nie boimy się podejmowania nowych wyzwań, dlatego braliśmy udział w tym konkursie, który okazał się dla nas trudnym zadaniem.

image

 Podczas pracy nad projektem pokonaliśmy wiele swoich słabości i wzbogaciliśmy wiedzę z zakresu astronomii, fizyki, informatyki i elektroniki. Mamy już pomysły na kolejną edycję z co najmniej podobnym skutkiem. Dziękujemy za wsparcie projektu Burmistrzowi Nysy, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie oraz ZPHU Alsecco Sp z o. o.

 

Informacja - Gim. 2 w Nysie

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 kwiecień 2016 20:23
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech